Apteczka pierwszej pomocy do plecaka ewakuacyjnego.
Kataklizmy naturalne, pożar, powódź, wojny, nieprzewidywalne zdarzenia… Być może znasz pojęcie „czarnego łabędzia”. W ekonomii jest to zaskakujące wydarzenie o wielkim znaczeniu dla gospodarki i świata, którego nie można było przewidzieć. Autorem tego pojęcia jest ekonomista oraz makler giełdowy Nassim Nicholas Taleb, który napisał książkę o tym samym tytule. W obecnych czasach historia znacząco przyspieszyła. Nie tylko preppersi są zainteresowani kompletowaniem zestawu ucieczkowego na wypadek potencjalnego zagrożenia. Nie musisz być specjalistą od survivalu. Z poniższego poradnika dowiesz się, co warto wziąć pod uwagę tworząc zestaw ucieczkowy i jak odpowiednio spakować plecak ucieczkowy i jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy do plecaka ewakuacyjnego.
Jak przygotować się do ewakuacji z miasta?
Jeżeli wystąpi zagrożenie, nie będzie czasu na zastanawianie się, co spakować. Powinieneś być zawsze przygotowany na taką sytuację. Podjęcie decyzji o ewakuacji może być kwestią minut. Ewakuacja ma na celu ochronę życia, zdrowia ludzi, zwierząt oraz ratowanie mienia, w tym zabytków i ważnej dokumentacji, na wypadek różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Działania takie mogą obejmować wyłącznie wyprowadzenie ludzi z pojedynczego budynku podczas pożaru czy zagrożenia wybuchem, ale także mogą wymagać bardziej złożonych działań logistycznych podczas zagrożeń wojennych lub w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak np. powodzie, trzęsienia ziemi. Ewakuacja z miasta będzie wymagała Twojej szybszej reakcji, ponieważ mogą tworzyć się korki na autostradach i drogach wyjazdowych. Przygotuj sobie wcześniej plan ewakuacji. Upewnij się, że znasz potencjalną drogę ewakuacji i posiadasz alternatywną opcję ucieczki w sytuacji zagrożenia. Plecak ewakuacyjny powinien być przechowywany w łatwo dostępnym miejscu, wcześniej wyznaczonym, najlepiej przy wyjściu z Twojego domu. Nigdy nie wiesz, kiedy Cię może spotkać taka sytuacja, więc plecak ewakuacyjny powinien się znajdować także w bagażniku Twojego auta, czy w pracy. Zwiększy to Twoje bezpieczeństwo i komfort w sytuacjach awaryjnych.
Plecak ucieczkowy – co powinien zawierać?
Plecak ewakuacyjny, ucieczkowy, awaryjny – w języku angielskim określa się go jako BOB (Bug-out Bag). Odpowiednio spakowany plecak lub torbę zabieramy ze sobą w sytuacji zagrożenia. Jest to jeden z najważniejszych aspektów przygotowania na wypadek poważnej sytuacji kryzysowej. Plecak ewakuacyjny powinien zawierać wszelkie niezbędne przedmioty, które pomogą zapewnić Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo i samowystarczalność przez minimum 72 godziny. Po tym czasie powinniśmy dotrzeć do kolejnego schronienia. W sieci znajdziesz dużo różnych wersji zestawu ucieczkowego. Powinieneś dostosować go indywidualnych potrzeb, do swojej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej, życiowej. Włóż do plecaka:
- ważne dokumenty tożsamości: dowody osobiste, paszporty, ale także akty własności, akty urodzenia, ubezpieczenia itd.,
- zapasy żywności o długim terminie ważności lub żywnościowy pakiet wojskowy,
- jedzenie dla niemowląt, jeśli masz małe dziecko,
- zapas wody i filtry do wody typu LifeStraw, tabletki do uzdatniania wody (dostęp do wody może być ograniczony albo woda może być skażona),
- ubrania na zmianę, odzież wodoodporną,
- Apteczka pierwszej pomocy do plecaka ewakuacyjnego (przeczytaj poniżej)
- środki higieny osobistej,
- latarkę z zapasowymi bateriami,
- radio na baterie (np. słoneczne), kompas, telefon komórkowy, powerbank,
- alternatywą dla baterii może być radio i latarka na tzw. dynamo (korbkę nakręcane ręcznie)
- gotówkę,
- śpiwór, namiot, karimatę,
- źródło ognia,
- mapę okolicy,
- nóż, scyzoryk lub multitool, taśmę izolacyjną,
- notes i długopis,
- kubek, manierkę, sztućce.
Apteczka pierwszej pomocy do plecaka ewakuacyjnego – co powinna zawierać?
W plecaku ewakuacyjnym nie powinno zabraknąć w pełni wyposażonej apteczki. Apteczka to nie tylko leki, które stale przyjmujesz Ty albo członkowie Twojej rodziny. Aby w bezpieczny sposób przetrwać pierwsze godziny, czy dni, warto umieścić w apteczce pierwszej pomocy również:
- informacje o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach, alergiach oraz kontakt do osoby bliskiej, gdybyś samodzielnie nie mógł ich przekazać,
- leki przeciwbiegunkowe,
- elektrolity, (rozpuszczalne w wodzie)
- środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne (najlepiej ibuprom)
- leki rozkurczowe na bóle brzucha, (no-spa)
- leki przeciwhistaminowe (nawet jeśli nie masz uczulenia – trudno przewidzieć, z czym się spotkasz np. zyrtec),
- pęsetę, igłę, skalpel, nożyczki,
- opaskę uciskową/stazę taktyczną,
- uniwersalne plastry,
- sterylne roztwory, np. sól fizjologiczna: do płukania ran i oczu,
- środek do odkażania ran,
- bandaż dziany i elastyczny,
- chusta trójkątna,
- gaziki, oraz duża gaza 1m3
- rękawiczki jednorazowe,
- maseczki,
- folię NRC. a nawet około 3-4 folie( przydadzą się jako ochrona przed deszczem, zimnem, do zbierania np. wody itp.
Do takiego podstawowego zestawu możesz dorzucić elementy, które wg Ciebie są niezbędne dla zachowania zdrowia np. adrenalinę, jeżeli miałeś kiedyś wstrząs anafilaktyczny.
Plecak i apteczka pierwszej pomocy do plecaka ewakuacyjnego jaka waga sprzętu jest optymalna.
Założenie jest takie, że ciężar plecaka ratunkowego nie powinien przekraczać 15% masy ciała noszącego. Dobrze, gdyby każdy z domowników miał swój własny plecak. Nie ma sensu popadać w skrajność, gromadząc w plecaku zbyt wiele rzeczy, które zwiększają wagę plecaka. Może to uniemożliwiać szybkie przemieszczanie się lub utrudnić marsz. Nie weźmiesz ze sobą wszystkiego. Skup się głównie na przygotowaniu zapasów żywności, wody pitnej i lekarstw, tak aby przetrwać ten pierwszy okres, zanim powróci normalność.
Pierwsza pomoc w przypadku ewakuacji
Człowiek przezorny zawsze ubezpieczony, Gdy musisz się ewakuować, powinieneś być przygotowany na to, by zabrać szybko plecak ewakuacyjny i natychmiast opuścić swoje miejsce zamieszkania. Zdarzenia takie mogą wystąpić nagle i bez ostrzeżenia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza, gdy masz rodzinę. Apteczka pierwszej pomocy do plecaka ewakuacyjnego to podstawa. Sam sprzęt jednak nie wystarczy, jeśli nie zachowasz zdrowego rozsądku i nie odpowiednich umiejętności, jak np. tych z zakresu pierwszej pomocy. Planowanie ewakuacji powinno obejmować także przypomnienie sobie zasad udzielania pierwszej pomocy. Najlepiej, gdy zrobisz to odbywając kurs pierwszej pomocy online. Zaufaj specjaliście w swojej dziedzinie. Sprawdź mój kurs, jeśli chcesz się czuć pewnie w zakresie ratowania zdrowia i życia Twoich bliskich, gdy zajdzie potrzeba udzielenia pierwszej pomocy. Może zdarzyć się tak, że będziesz jedyną osobą, która tej pomocy będzie mogła udzielić.