Biegunka i wymioty u dzieci i niemowląt
Prędzej czy później będziesz musiał się zmierzyć z biegunką albo wymiotami u dziecka. Przeczytaj ten tekst, a zdradzę Ci kilka tipów, jak uniknąć odwodnienia, które może być niebezpieczne. Poznasz przyczyny tego rodzaju objawów ze strony układu pokarmowego i sytuacje, które powinny Cię zaniepokoić i zmusić do wizyty u lekarza albo na szpitalnym oddziale ratunkowym.
Spis treści:
- Biegunka i wymioty – objawy
- Biegunka i wymioty – przyczyny
- Co na biegunkę i wymioty
- Biegunka i wymioty u dziecka – kiedy do szpitala
Biegunka i wymioty – objawy
Sama biegunka i wymioty nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka, o ile nie dochodzi do odwodnienia organizmu. Im mniejsze dziecko, tym gorzej sobie radzi i szybciej może dojść do sytuacji, gdy trzeba będzie szukać pomocy lekarskiej. O ile wymioty dosyć łatwo ocenić, czasem rodzice mają problem z odróżnieniem pojedynczego luźnego stolca od biegunki. Jeden luźny stolec to nie biegunka. Dopiero oddanie trzech luźnych stolców w ciągu doby można zaklasyfikować jako biegunkę. Poza tymi objawami mogą pojawić się:
- gorączka,
- nudności,
- kurczowe bóle brzucha,
- brak apetytu,
- złe samopoczucie.
Biegunka i wymioty – przyczyny
Najczęstszą przyczyną wymiotów u dzieci i niemowląt jest infekcja wirusowa, spowodowana zakażeniem drogą pokarmową lub kropelkową. Odpowiadają za nią:
- rotawirusy,
- norowirusy,
- sapowirusy,
- adenowirusy jelitowe.
Większość dzieci ulega przynajmniej jednemu zakażeniu rotawirusem przed ukończeniem 5. roku życia. Szczyt zachorowań przypada na wiek 4–23 miesięcy. Choroba ma nagły początek i zwykle zaczyna się od wymiotów. Objawom ze strony układu pokarmowego czasem towarzyszy gorączka. Biegunki i wymioty spowodowane zakażeniem rotawirusem częściej prowadzą do odwodnienia niż te spowodowane innym czynnikiem.
Poza infekcjami wirusowymi przyczynami biegunek i wirusów są infekcje bakteryjne, rzadziej pierwotniakowe. Nie trzeba wyjeżdżać na urlop do Egiptu. Zatrucia pokarmowe zdarzają się dosyć często i mogą dotknąć każdego. Wymioty i ból brzucha występują także jako efekt nadmiernego stresu.
Co na biegunkę i wymioty
Leczenie biegunki i wymiotów polega głównie na nawadnianiu, by nie dopuścić do odwodnienia dziecka. Podajemy dziecku:
- wodę w temperaturze pokojowej lub chłodną, małymi łyczkami, ale często,
- elektrolity, warto zakupić je wcześniej i trzymać w apteczce domowej (co jeszcze powinno się w niej znaleźć – sprawdź tutaj.
- pokarm lekkostrawny, na początku lepiej unikać podawania czegokolwiek poza wodą i elektrolitami, stopniowo włączamy dietę lekkostrawną. Unikaj pokarmów białkowych.
Gdy dziecko gorączkuje, podaj mu lek przeciwgorączkowy np. paracetamol. Formę podania (czopek lub syrop) dostosuj do występujących objawów. Gorączka dodatkowo odwadnia, więc nie należy czekać zbyt długo. Zawsze możesz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i rozważyć zastosowanie leków na biegunkę i probiotyków.
Biegunka i wymioty u dziecka – kiedy do szpitala
Powodem, by pilnie szukać profesjonalnej pomocy medycznej, jest przedłużająca się biegunka i wymioty, skutkujące odwodnieniem organizmu. Objawy odwodnienia u dzieci to:
- Zapadające się ciemiączko u niemowląt.
- Mała ilość oddawanego moczu (sucha pieluszka).
- Suche błony śluzowe.
- Suchość skóry i języka
- Niskie ciśnienie
- Omdlenie
Do lekarza pierwszego kontaktu albo do szpitala powinieneś jechać z dzieckiem, jeśli obserwujesz powyższy stan. Z pewnością powinny Cię mocno zaniepokoić takie objawy jak:
- nadmierna senność,
- zaburzenia świadomości,
- brak możliwości podawania płynów, odmawianie przez dziecko ich przyjmowania.
W tej sytuacji sam nie jesteś w stanie pomóc dziecku i potrzebna jest szybka, fachowa opieka medyczna. Pilnie do lekarza zgłoś się również, gdy podejrzewasz krwawienie z przewodu pokarmowego. Zauważasz czarny stolec, krew w stolcu lub wymiocinach albo fusowatą treść pokarmową przy wymiotach (przypominającą fusy od kawy).
Jeśli dojdzie do utraty przytomności lub zaburzeń świadomości, natychmiast wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc na nr 112 lub 999. Gdy oddech dziecka jest zachowany, połóż je w pozycji bocznej ustalonej. Przy braku oddechu przejdź do resuscytacji. Dokładny schemat RKO u dzieci przeczytasz tutaj.
Dobrze, że tu trafiłeś. Jesteśmy tutaj, by Ci pomóc stać się bohaterem we własnym domu. Masz jedyną taką okazję, żeby skorzystać z naszego profesjonalnego kursu pierwszej pomocy online. Mamy wieloletnie doświadczenie w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia. Chcemy Ci przekazać wiedzę, dzięki której poczujesz się pewnie w udzielaniu pierwszej pomocy. Przestaniesz się bać, panikować i rozkładać ręce, gdy ktoś bliski potrzebuje Twojej pomocy. Gwarantujemy pełne zadowolenie. Nie licz na to, że ambulans przyjedzie na pomoc w 3 minuty. Zdrowie i życie Twoich bliskich jest w Twoich rękach! Czy jest coś ważniejszego? Nie odkładaj tego na później. Skorzystaj z naszego szkolenia już TERAZ