Drgawki gorączkowe u dziecka.
Drgawki gorączkowe, tak może być…
Tego dnia nie zapomnę do końca życia.
Zostałem wtedy z synem sam, był malutki, coś koło 1.5 roku, ile dokładnie miał miesięcy – nie pamiętam. Mały od rana był marudny, wychodził mu ząbek, dodatkowo miał gorączkę, a więc chciał się nosić na rękach. Ja nosiłem go gdzie Panicz zapragnął i opowiadałem o tym na co pokazał palcem, w zamian otrzymując dawkę jego „zdania” na temat.
W momencie żywe dziecko zesztywniało mi na rękach i zrobiło się całe sine, a sekundy później omdlały trząsł się na moich rękach. Ja również zesztywniałem, aż zapomniałem chwilowo jak zrobić wdech i wydech, dosłownie brakowało mi powietrza! Jak stałem, tak położyłem małego na ziemi i pobiegłem do telefonu zadzwonić po pogotowie. Tego co przeżyłem całym sercem nie życzę nikomu..
Drgawki gorączkowe – czym są drgawki gorączkowe?
Jest to zaburzenie neurologiczne występujące u dzieci od 6 miesiąca życia dziecka do około 5 roku jego życia, a procent dzieci mających takie napady to około 2-5%. Zazwyczaj nie powtarzają się dwa razy w ciągu tej samej choroby, a na pewno nie pozostawiają śladów w układzie neurologicznym, ani nie przeszkadzają w prawidłowym rozwoju dziecka.
Napad drgawek spowodowany jest nagłym i bardzo mocnym wzrostem temperatury ciała. Nie są groźne i nie oznaczają, że dziecko choruje na padaczkę, jednakże są dla otoczenia niemiłym i wzbudzającym panikę wydarzeniem.
Drgawki gorączkowe mogą występować stricte w ruchu drgającym ciała, ale mogą również występować w postaci zesztywnienia, prężenia, zwiotczenia, zsinienia, a nawet ślinotoku.
Wyróżnia się dwa typy drgawek:
- drgawki gorączkowe proste, czyli takie, które dotyczą całego ciała, trwają 10 minut i nie powtarzają się, lub powtarzają w ciągu 24h, jednak lekarz nie stwierdził między jednym, a drugim napadem zmian neurologicznych.
- drgawki gorączkowe złożone, czyli napady dotyczące części ciała, tzw ogniskowe. Trwają one również 10 minut, jednak w ciągu epizodu gorączkowego zdarzają się przynajmniej dwa razy. Napady tych drgawek gorączkowych wymagają dokładnej diagnostyki lekarskiej.
Drgawki gorączkowe – jak i dlaczego do nich dochodzi?
Drgawki to jakby wyładowanie energetyczne w tkance nerwowej.
U dzieci pewna część śródmózgowia jest niedojrzała i ciało sobie nie radzi, dodatkowo dzieci nie mają jeszcze rozwiniętej dobrze termoregulacji, ta rozwija się z wiekiem.
Drgawki gorączkowe – co zrobić w razie napadu? – pierwsza pomoc.
- przede wszystkim zachować spokój. Mimo, że to trudne, jest najbardziej pomocne. Następnie kładziemy dziecko w pozycji bocznej bezpiecznej w bezpiecznym miejscu, np na dywanie, tak by drogi oddechowe były drożne. Wyciągamy dziecku wszystko z buzi, nie podajemy nic doustnie, nie zostawiamy smoczka, butelki..,
- nigdy nie zostawiaj dziecka samego! Jeżeli musisz przejść do drugiego pomieszczenia nawet na momencik weź dziecko na rękach ze sobą,
- sprawdzaj dokładnie czas: ile czasu dziecko miało drgawki? Zazwyczaj przechodzą po 2-3 minutach, jeżeli trwają dłużej dzwoń na 999 lub 112,
- jeżeli tylko masz taką możliwość zmierz dziecku temperaturę i podaj lek przeciwgorączkowy, jednak jedynym lekiem jaki możesz podać jest CZOPEK! Dodatkowo, aby ochłodzić dziecko ułóż mu wilgotną szmatę/ręcznik na czoło i tętnicę szyjną oraz rozbierz z ubrania,
- ratownik medyczny może przerwać trwający ponad 5min napad drgawek wlewem doodbytniczym z diazepamu,
- pamiętaj, że po pierwszym napadzie drgawek gorączkowych dziecko musi obejrzeć lekarz!
Drgawki gorączkowe – powroty napadów i zapobieganie im.
Przede wszystkim nie da się zapobiec drgawkom gorączkowym.
Natomiast jeżeli chodzi o nawrót ryzyko po pierwszym razie wynosi niecałe 50%. Jakie dzieci narażone są na nawrót?, oto czynniki, które sugerują możliwość powtórek: wiek dziecka przy wystąpieniu pierwszych drgawek – 15mc, dodatni wywiad rodzinny w kierunku drgawek i padaczki w rodzinie – szczególnie od strony matki, złożony epizod drgawek, niższa temperatura ciała przy pierwszym napadzie.
pozdrawiam
Adrian Zadorecki