Dziecko połknęło baterię co robić?
Według organizacji Product Safety Australia miesięcznie w całej Australii dochodzi do około 80 zdarzeń, w których dziecko połknęło baterię . Baterie zegarkowe, guzikowe stanowią ok. 2% ciał obcych połykanych przez dzieci.
Dr hab. n. med. Piotr Wojciechowski, specjalista chirurgii dziecięcej, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, w wywiadzie przeprowadzonym dla portalu medycyna praktyczna oznajmił, iż takich przypadków jest kilka w miesiącu.
Dlaczego połknięcie baterii jest tak niebezpieczne?
Bateria często wielkości 1-groszówki, bez większego problemu mogłaby zostać wydalona przez dziecko w sposób naturalny. Niestety powikłania jej połknięcia mogą być tragiczne i zależą od:
- rozmiaru: bateria guzikowa ma idealny rozmiar do wpadnięcia w tchawicę czyli drogi oddechowe. Jeśli tak się stanie mamy do czynienia z zadławieniem, o którym możesz przeczytać tutaj.
- prądu: anoda (gdzie prąd płynie z zewnątrz) i katoda (gdzie prąd wypływa) są blisko. Prąd, który szybko przepływa przez słone tkanki wytwarza ciepło, które może spowodować poważne oparzenia w ciągu dwóch godzin od połknięcia.
- składu: bateria litowa nadal powoduje uszkodzenia, nawet gdy nie jest naładowana. Akumulator przestanie działać przy napięciu około 1,1 V, ale nadal może powodować oparzenia, nawet jeśli jest poniżej jednego wolta. Dodatkowo lit wydostający się z baterii tworzy rekcje chemiczną w żołądku wytwarzając ciepło i „przepalając” ściany miękkich tkanej np przełyku.
- ciśnieniem mechanicznym, które może prowadzić do niedokrwienia, martwicy, ale samo zwykle nie powoduje poważnych uszkodzeń
- umiejscowienia bateria w przełyku może wytwarzać gaz. Na skutek wydobycia się litu z baterii i działać drażniąco na płuca powodując obrzęk płuc
Dziecko połknęło baterię objawy
W zależności od tego jak duże jest dziecko i połknięta bateria to mogą pojawić się trudności z oddychaniem (bo ciało obce blokuje nam drogi oddechowe). Kiedy Twoje dziecko nagle się krztusi, próbuje kaszleć, a później wybucha nagłym płaczem to dla Ciebie znak – mogło połknąć jakieś ciało obce np baterie, która z dróg oddechowych przemieściła się do przełyku i później żołądka.
Jak poradzić sobie z zadławieniem zobaczysz w tym filmie a przećwiczysz na kursie pierwszej pomocy:
Z innych objawów pojawić się mogą ale na ogół nie występują w pierwszych minutach po połknięciu:
- wymioty, krwiste wymioty
- niepokój
- ból brzucha
- ślinotok
- trudności w jedzeniu i piciu
- czarny stolec lub stolec z domieszką krwi
Wielkość baterii i blokada dróg oddechowych nie są jedynym problemem. Zdecydowana większość (ok 90%) połknięć baterii i problemów z tego wynikających, jest wywołana oddziaływaniem samej baterii na okoliczne tkanki i naczynia. Naładowanie ogniw powoduje wzrost temperatury i denaturację tkanek.
Baterie w przełyku lub żołądku to ogromne niebezpieczeństwo
Kiedy te baterie utkną w tkankach ciała, wyładowany ładunek elektryczny wytwarza ciepło, które może spalić żołądek, przełyk, jelita, a nawet nozdrza w mniej niż dwie godziny. Ten ładunek istnieje nawet w bateriach, które wydają się być rozładowane, więc chociaż może nie mieć wystarczającej mocy, aby dłużej zasilać urządzenie, nadal może spowodować katastrofalne szkody w dziecku.
Urazy przełyku są bardziej prawdopodobne w przypadku większych, litowych baterii (które dobrze utrzymują ładunek) i mniejszych dzieci (zwykle małych dzieci). Jednak każda bateria guzikowa może być niebezpieczna.
Chowaj baterie- profilaktyka przede wszystkim
Ale skoro już doszło do połknięcia to wiele zależy od lokalizacji baterii:
Aby nie doszło do połknięcia przez dziecko baterii te powinny być poza zasięgiem dziecka. Sprawdź wszystkie zabawki posiadające baterie za każdym razem zanim wpadną w ręce Twoich dzieci. Dodatkowo chciałbym podkreślić, że te malutkie bateryjki są ukryte w licznych miejscach w całym domu, piloty, odtwarzacze, kluczyki od samochodu, zegarki itp.
- może dojść do zadławienia baterią
- może utknąć w przełyku i wtedy jest najbardziej niebezpieczne, bo dochodzi dość szybko (w ciągu zaledwie kilku godzin) do oddziaływania na ścianę przełyku co może spowodować nawet jej perforację (zrobi się po prostu dziura). Przełyk sąsiaduje między innymi z aortą
- może trafić do żołądka i tutaj w ciągu kilku godzin spowodować problemy, takich jak przepalenia żołądka, zapalenia otrzewnej, krwawienie z przewodu pokarmowego
- może trafić do jelit i tutaj o ile nie ma zalegania treści pokarmowej to bateria powinna zostać szybko usunięta.
A jak sprawdzić w którym miejscu się ta bateria znajduje? Wykonujemy badanie RTG – na leżąco (jedynie przy podejrzeniu perforacji, czyli wspomnianej dziury – na stojąco).
Dziecko oczywiście może wsadzić baterię nie tylko do ust. Zdarzają się sytuacje, że dziecko wsadzi baterię guzikową do nosa lub ucha. Bateria umieszczona w tych częściach ciała również może uleć rozpadowi spowodować krwawienia, ból oraz problemy z węchem lub słuchem.
Dziecko połknęło baterię pierwsza pomoc ?
Jako rodzice – nie podawajcie nic do picia ani do jedzenia, nie prowokować wymiotów, ani nie podawaj żadnych leków. Udaj się z dzieckiem do szpitala aby dziecko zbadał lekarz. Jeśli dziecko znalazło się w posiadaniu baterii guzikowej weź ze sobą do szpitala przedmiot z którego bateria wypadła. Jeśli dziecko połknęło jedną baterię a druga jest dostępna koniecznie zabierz ją ze sobą . Masz zjawić się w szpitalu jak najszybciej.
W szpitalu, po wykonaniu zdjęcia RTG lekarz zadecyduje jakie będzie dalsze postępowanie. Może być konieczne usunięcie baterii guzikowej lub innej w trakcie zabiegu endoskopowego (zwłaszcza jeśli jest ona w przełyku).
Filmy zaczerpnięte z portalu www.youtube.com pokazują co dzieje się z tkankami kiedy bateria pozostaje w organizmie człowieka:
Pozdrawiam