Jak udzielić pierwszej pomocy? Czego nauczysz się na kursie pierwszej pomocy?
Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może uratować komuś życie. Czy to nie wystarczający powód, żeby wiedzieć jak to zrobić? Według statystyk 80% wypadków dzieje się w naszych domach, lepiej więc być świadomym tego, jak pomóc bliskim osobom. Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? Dlaczego warto wziąć udział w kursie pierwszej pomocy i czego się na nim nauczysz?
- Czym jest pierwsza pomoc?
- Kiedy udzielamy pierwszej pomocy?
- Pierwsza pomoc – jak udzielić?
- Kurs pierwszej pomocy – jak wygląda?
Czym jest pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc to szereg czynności podejmowanych w celu ratowania życia poszkodowanego lub zminimalizowania uszczerbku na zdrowiu aż do momentu pojawienia się wykwalifikowanych służb medycznych. Jest ona wykonywana przez osoby będące na miejscu zdarzenia. Więcej na temat pierwszej pomocy przeczytasz tutaj.
Kiedy udzielamy pierwszej pomocy?
Pierwsza pomoc jest niezbędna, kiedy dochodzi do sytuacji zagrożenia życia. Może to dotyczyć zarówno wypadków komunikacyjnych, jak i sytuacji w domu lub w pracy.
A kto może udzielić pierwszej pomocy? Właściwie każdy. Trzeba pamiętać, że zgodnie z regulacjami prawnymi w Polsce, świadek sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu drugiej osoby, ma obowiązek podjęcia czynności ratunkowych. Jeśli tego nie zrobi, mimo takich możliwości, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Dlatego tak ważna jest prewencja, czyli edukowanie kogo tylko się da z udzielania pierwszej pomocy. Wystarczy wziąć udział w kursie pierwszej pomocy online, by wiedzieć, jak zachować się w trudnych sytuacjach.
Pierwsza pomoc — jak udzielić?
Nadrzędną zasadą udzielania pomocy jest hasło „nie szkodzić”. Trzeba bowiem pamiętać, żeby zadbać o bezpieczeństwo nie tylko poszkodowanego, ale i swoje oraz osób w pobliżu. Etapy udzielania pierwszej pomocy uzależnione są od stanu poszkodowanego. Należy ocenić reakcje takiej osoby, jeśli reaguje, zapytać o dolegliwości i wezwać pomoc medyczną, jeśli jest taka potrzeba. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy poszkodowany nie reaguje. Wówczas konieczne będzie udrożnienie dróg oddechowych i sprawdzenie, czy występuje prawidłowy oddech. Jeśli tak, trzeba ułożyć osobę w bezpiecznej pozycji, monitorować jej oddech i czekać na przyjazd służb medycznych. Gdy poszkodowany nie oddycha, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. To czynność, której najbardziej obawiają się osoby udzielające pomocy. Właśnie z tego powodu warto wcześniej wiedzieć, jak krok po kroku ją wykonać, a tego najlepiej nauczyć się na kursach prowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników.
Kurs pierwszej pomocy – jak wygląda?
Standardowy kurs pierwszej pomocy obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Na wykładach podejmowane są kwestie dotyczące bezpieczeństwa własnego, podstaw prawych, wzywania pomocy i motywacji do udzielania pomocy. Kursanci dowiadują się również o kontroli podstawowych funkcji życiowych, szczegółach resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci oraz o pozycji bocznej ustalonej. Ponadto podejmowane są tematy związane z postępowaniem w przypadku zadławienia, nagłych zachorowań czy obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
W części praktycznej natomiast wykonywane są konkretne ćwiczenia, które utrwalają wiedzę teoretyczną. Kursanci uczą się jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, jak unieruchamiać złamane kości i zwichnięta stawy, jak tamować krwotoki, wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłych, dzieci i niemowląt czy jak stosować manewr Heimlicha. Taki kurs pierwszej pomocy, zarówno online, jak i stacjonarny, w pełni przygotowuje do ratowania życia w różnych sytuacjach zagrożenia.