Krwotok, krwawienia, skaleczenie u dziecka – przyczyny, objawy i pierwsza pomoc
Każdy rodzic, prędzej czy później, będzie musiał zaopatrzyć ranę dziecka, która pojawi się w wyniku upadku z roweru, przecięcia szkłem albo nożem i innych wypadków w domu czy na placu zabaw. Delikatne zadrapania i rany wystarczy zdezynfekować i założyć opatrunek. Czasem mamy jednak do czynienia z krwotokiem. Jest to silne krwawienie i może być bardzo niebezpieczne. Jeśli doszło do dużej utraty krwi, konsekwencją może być wstrząs hipowolemiczny. Z tego artykułu dowiesz się, jak udzielić pierwszej pomocy w obu przypadkach.
Spis treści:
- Krwawienia, krwotok – przyczyny
- Skaleczenie – pierwsza pomoc
- Krwotok – objawy
- Krwotok – schemat postępowania
- Kurs pierwszej pomocy dzieciom
Krwawienia, krwotok – przyczyny
Znajoma wybrała się ostatnio ze swoją trójką dzieci na plac zabaw. Był piękny, słoneczny dzień, a pobliski pumptrack ze swoimi zapętlonymi trasami był kuszącą opcją dla 5-latka, który uwielbia jeździć na rowerze. Oczywiście z kaskiem na głowie w pełni profesjonalnie radził sobie z pokonywaniem trasy. Wystarczyła jednak chwila nieuwagi, nadmierna prędkość i młodszy brat, który wtargnął na drogę przejazdu, a w efekcie młody rowerzysta przeleciał przez kierownicę. Szczęka zalała się krwią, a chłopiec siedział w szoku, trzęsąc się z nerwów. Skończyło się na zatamowaniu krwawienia przez matkę, przy udziale świadków, którzy przynieśli apteczkę ze swojego samochodu, a następnie wizycie na SOR. Okazało się, że uwidoczniona kość na szczęście jest cała i wystarczy założenie szwów. Takie sytuacje są bardzo stresujące i ciężkie do przewidzenia. Dlatego zawsze powinniśmy być na nie przygotowani i wiedzieć, jak należy postępować. Nawet w domu czyhają na nasze maluchy różne zagrożenia: przeszklone drzwi, noże kuchenne, upadek z wysokości. Trudno jest dopilnować, by dziecku nic się nie stało. Panika jest najgorszym doradcą w takich sytuacjach. Potrzebne jest Twoje opanowanie, wiedza i umiejętności, by skutecznie pomóc poszkodowanemu.
Skaleczenie – pierwsza pomoc
Przy małym skaleczeniu, w wyniku którego nie pojawia się masywne krwawienie, spokojnie dasz sobie radę sam.
- Uspokój dziecko na tyle, żeby dało się z nim współpracować.
- Przemyj zranione miejsce wodą z szarym mydłem, by usunąć ewentualne zabrudzenia, a następnie zdezynfekuj środkiem z oktenidyną. Nie używaj: wody utlenionej, spirytusu, jodyny.
- Przykryj ranę jałowym opatrunkiem. Miej w domu zawsze dobrze skompletowaną apteczkę. Jeśli nie wiesz, czy masz wszystko, co może się przydać, sprawdź listę.
- Dbaj o to, by rana pozostała sucha i czysta.
- Jeśli rana jest bolesna, ropieje, pojawia się gorączka – idź do lekarza pierwszego kontaktu. Być może potrzebne będzie chirurgiczne zaopatrzenie rany i antybiotykoterapia. Nie lekceważ tych objawów wskazujących na zakażenie.
Krwotok – objawy
Silny krwotok może zagrażać życiu poszkodowanego, doprowadza do wstrząsu. Zwłaszcza, gdy została naruszona tętnica, pojawić mogą się takie objawy jak:
- ogólne osłabienie,
- bladość skóry,
- zimny pot,
- słabo wyczuwalne tętno,
- obniżone ciśnienie krwi,
- niepokój,
- mroczki przed oczami,
- omdlenie,
- utrata przytomności.
Krwotok – schemat postępowania
Masywne krwawienie np. w wyniku otwartego złamania kończyny, wymaga od nas natychmiastowego działania. Krew wypływa z rany pod dużym ciśnieniem. Wystarczy 90 sekund intensywnego krwotoku z tętnicy, by doszło do utraty przytomności u poszkodowanego. Co należy zrobić, gdy pojawił się krwotok? Oto algorytm postępowania:
- Uciśnij mocno miejsce wypływu krwi. Zatrzymanie krwawienia jest w tym momencie ważniejsze niż dezynfekcja, więc użyj materiału, który masz pod ręką. Może to być ręcznik, ścierka, własna koszulka.
- Unieś kończynę, jeśli to ona krwawi. Uniesienie kończyny powyżej serca zmniejszy krwawienie.
- Posadź lub połóż dziecko. Niektóre dzieci mdleją na sam widok krwi, więc należy zachować ostrożność.
- Poproś kogoś o pomoc. Niech przyniesie Ci apteczkę z jałową gazą i bandażem. Wykonaj opatrunek uciskowy, mocno dociskając bandaż.
- Nad raną możesz zastosować opaskę uciskową z bandaża, stazę albo krępulec. Wystarczy kawałek materiału np. chustę trójkątną z apteczki, założyć nad raną, zrobić pętlę, włożyć w nią butelkę wody/kawałek kija, skręcić i zawiązać. Ta metoda pozwoli na zatamowanie wypływu krwi. Koniecznie zanotuj godzinę założenia opaski uciskowej. Trzymaj ją aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Zawsze w przypadku mocnego krwotoku oraz gdy dziecko jest blade, spocone i traci przytomność, wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc na nr 999 albo 112. Ułóż dziecko w pozycji bocznej ustalonej i obserwuj je aż do czasu przyjazdu ratowników. Co zrobić przy utracie przytomności – zerknij.
Kurs pierwszej pomocy dzieciom
Musisz mieć świadomość, że często jesteś jedyną osobą w domu, która może udzielić pierwszej pomocy własnemu dziecku. To od Ciebie zależy, czy ta pomoc będzie właściwa i skuteczna. Jeśli chcesz mieć pewność, że wiesz, co należy zrobić, gdy dziecko:
- spadnie z wysokości,
- zderzy się na placu zabaw z kolegą,
- połknie monetę,
- przegryzie kapsułkę do prania,
- straci przytomność,
- będzie miało drgawki,
- będzie silnie gorączkowało,
- zje tabletki babci,
to sprawdź nasz kurs pierwszej pomocy online.
Nie czekaj, tylko zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich już dzisiaj. Gwarantujemy Ci, że Twój strach przed udzielaniem pierwszej pomocy zniknie na dobre, gdy poznasz proste schematy postępowania w różnych sytuacjach życiowych.