Kto ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy?
Udzielanie pierwszej pomocy to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie komuś pomóc, dotyczy to nie tylko osób poszkodowanych w wypadkach, ale i naszych bliskich lub znajomych. W domu i w pracy również czyha wiele niebezpieczeństw, które mogą nam zagrażać. Kto zatem ma prawny obowiązek udzielania pierwszej pomocy?
- Obowiązek udzielania pierwszej pomocy – kogo dotyczy?
- Pierwsza pomoc a prawo
- Szkolenie pierwsza pomoc – dlaczego warto je przejść?
Obowiązek udzielania pierwszej pomocy – kogo dotyczy?
Polskie prawo w wielu aktach reguluje kwestię tego, kto udziela pierwszej pomocy, a ściślej mówiąc, kto ma taki obowiązek. Zgodnie z artykułem 162 § 1 Kodeksu karnego:
„Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Omówiona została tutaj też kara. Warto jednak wiedzieć, że za popełnione ewentualne błędy podczas akcji ratunkowej nie poniesiemy odpowiedzialności, jeśli kierowaliśmy się dobrą wolą. Aby jednak takich niekomfortowych sytuacji uniknąć, dobrze jest przejść profesjonalny kurs pierwszej pomocy. Wówczas będziemy wiedzieć, jak zachować się w konkretnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
A kiedy można odstąpić od udzielania pierwszej pomocy? Zwolnienie z odpowiedzialności karnej dotyczy głównie przypadków, kiedy my sami narażalibyśmy się na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podczas ratowania innych osób. Przestępstwa nie popełnimy również w sytuacji, kiedy potrzebna jest pomoc wykwalifikowanych służb. Przykładem może być wypadek samochodowy, w którym nie jesteśmy w stanie pomóc poszkodowanemu, bo jest zakleszczony w pojeździe. Wówczas trzeba powiadomić odpowiednie instytucje i czekać na ich przyjazd.
Pierwsza pomoc a prawo
Informacje dotyczące obowiązku świadczenia pierwszej pomocy zawarte są w wielu przepisach, nie tylko w Kodeksie karnym. Mamy Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, gdzie pojawia się zapis, że każdy, kto widzi osobę w stanie zagrożenia życia lub zdrowia ma obowiązek poinformowania o tym odpowiednich służb. Ponadto kwestię reguluje również Kodeks drogowy, zgodnie z którym kierowca ma obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy poszkodowanym i wezwania pogotowia ratunkowego oraz policji.
Informacje o pierwszej pomocy przedmedycznej znajdziemy również w Kodeksie pracy. Pracodawca jest zobowiązany, by przekazać pracownikom informacje o osobach wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy. Musi też zapewnić odpowiednie do tego środki i sprzęt ratowniczy. Pracodawca ma też obowiązek przeszkolenia wyznaczonych osób do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Szkolenie pierwsza pomoc – dlaczego warto je przejść?
Uratowanie komuś życia lub zdrowia to najważniejszy i wystarczający argument do tego, by zdecydować się na kurs pierwszej pomocy online lub stacjonarnie. Takie szkolenie przygotuje nas nie tylko do ratowania poszkodowanych w wypadkach, ale również da nam pogląd na to, jak zachowywać się, kiedy zasłabnie kolega w pracy lub zachłyśnie się nasze dziecko. Zobacz jak wygląda kurs pierwszej pomocy i nie zwlekaj z wzięciem w nim udziału.
Bardzo dobrze wytłumaczone. Każdy z nas ma obowiązek pomóc osobie poszkodowanej. Dobrze, że ten temat został poruszony. Nie każdy chce pomagać poszkodowanemu.