pierwsza pomoc nauka

Podobne wpisy

19 komentarzy

  1. Proszę zapoznać się z Ustawą o jakie szkolenia/kursy chodzi.
    Zwykłe szkolenia PP nie są sprecyzowane, a więc każdy kto ma tylko wiedzę z tego zakresu (nie musi być ratownikiem medycznym – niektórzy ratownicy nawet nie potrafią przekazać wiedzy) może prowadzić szkolenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

    Opinia prawna
    O opinię w tej sprawie poprosiliśmy dr. Artura Rycaka z Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR.

    „Szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy może prowadzić każdy, z wyjątkiem sytuacji, w których przepis szczególny wymaga określonych uprawnień. Do takich przepisów szczególnych zaliczają się w szczególności przepisy o zajęciach edukacyjnych, o zajęciach w ramach kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz o zajęciach w ośrodkach szkolenia kierowców.

    W świetle art. 8 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 882 z późn. zm.), zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:

    1) lekarzy systemu,

    2) pielęgniarek systemu,

    3) ratowników medycznych

    4) nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie.”

    Kancelaria zwraca uwagę na pojęcie „zajęć edukacyjnych”, których definicji ustawowej obecnie już nie ma, a obowiązująca wcześniej dotyczyła zajęć w systemie oświaty, czyli działalności dydaktyczno-wychowawczych realizowanych w szkołach.

    Oznacza to, że wymogi formalnoprawne ustanowione w art. 8 ust. 2 ustawy o PRM dotyczą systemu oświaty, a nie szkoleń czy kursów z pierwszej pomocy prowadzonych poza strukturami systemu oświaty.

    1. Muszę doprecyzować wpis. Chodzi mi o kursy pierwszej pomocy dla nauczycieli edb, kursy kpp, kursy dla przyszłych kierowców kierowców, oraz zajęcia dl studentów kierunków medycznych , czyli przedmioty zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co do innych grup zawodowych to kurs pierwszej pomocy może prowadzić każdy.
      pozdrawiam

      1. Witam. Mam pytanie ponieważ odpowiedzi jednoznacznej nigdzie nie znalazłam. Od kilku lat posiadam tytuł ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po kolejnej recertyfikacji oczywiście. Współpracuje z klubami sportowymi jako ratownik KPP w zabezpieczeniu medycznym. Posiadam także uprawnienia instruktora pierwszej pomocy oraz ukończony kurs pedagogiczny przygotowania zawodowego. Czy mogę prowadzić zajęcia z zakresu pierwszej pomocy np. w hufcu, w klubie sportowym, dla młodzieży, instruktorów lub w miejscu pracy (pracuję w żłobku)? Jeśli tak to czy mogę z takiego szkolenia wystawić zaświadczenie o odbytym kursie? Czy ma onondla dzieciaków jakąś wartość czy to będzie tylko zwykły papierek?

        1. Tak, ale nie wszystkie. Instruktor pierwszej pomocy, który nie jest medykiem (ratownikiem medycznym, pielęgniarką, lekarzem) nie może realizować kursów:

          kwalifikowanej pierwszej pomocy (czyli tych 66 godzinnych szkoleń dla np. straży pożarnej, WOPRu itp. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym)
          kursów pierwszej pomocy dla szkół nauki jazdy (Prawo o Ruchu Drogowym)
          edukacji w szkołach w ramach podstawy programowej Edukacja dla Bezpieczeństwa (Prawo Oświatowe)

          1. Podstawowe kursy pierwszej pomocy mogę zatem prowadzić. Pozostaje kwestia zaświadczenia o ich odbyciu. Czy takie zaświadczenie mogę wystawić i podbić je swoją pieczątką jako instruktora pierwszej pomocy?

          2. Teoretycznie tak i praktycznie też ale….Mi jako ratwnikomu medycznemu nikt nie podważy takich zaświadcczen ponieważ ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym zgodne z z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym o organizowaniu i prowadzeniu zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych. Pytanie czy inspekcja Paracy lub kuratorium oświaty na Pani terenie zamieszkania bedzie honorowało takie zaświadczenia. Moze je Pani prwadzić ale dla pewności prosze napisać zapytanie do kuratorium oświaty i inspekcji pracy wtedy będzie miała Pani 100% pewność że na Pani terenie, województwie Pani zaświadczenia będą legalne .

  2. Witam.
    Do czego odnosi się wspomniany paragraf mówiący o „nauczycielach posiadających odpowiednie przygotowanie.”??
    Jezeli posiadam tytuł ratownika KPP oraz przygotowanie pedagogiczne (będąc kiedyś nauczycielem a obecnie pracująć w BHP) to znaczy, że spełniam ten warunek i mogę szkolić kandydatów na kierowców podczas kursu prawa jazdy??

    1. Paragraf jest zaczerpnięty z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i dotyczy nauczycieli Edukacji dla Bezpieczeństwa po ukończeniu specjalnego 40 godzinnego kursy przygotwywującego do nauczania pierwszej pomocy. Co do Pana to właściwie może pan prowadzić kursy pierwszej pomocy np we firmach lub dla osób chętnych ale nią na kursach prawa jazdy tutaj Kodeks Drogowy i podległe rozporządzania dotyczące szkół jazdy jasno wskazują że szkolenie z pierwsze j pomocy musi prowadzić ratownik medyczny, lekarz lub pielęgniarka.
      pozdrawiam Adria

    2. Witam mam pytanie zrobiłem kurs KPP w tym roku a dokładnie mówiąc w styczniu,od tego momentu udzielam pomocy innym osobom (dziwny przypadek)i pewnego dnia będąc w kościele pewna osoba zasłabła i stało się NZK,akurat w samochodzie miałem AED i mój samochód jest obklejony,, ratownik KPP i że posiadam AED.
      I po wszystkim kiedy przyjechał do kościoła ZRM,osoba została zabrana do szpitala i funkcje życiowe zostały powrocie… później się dowiedziałem że dzięki mnie.
      I ksiądz się mnie spytał czy mogę zrobić szkolenie z zakresu pierwszej pomocy??
      Nie jestem Supermanem tylko zwykłym człowiekiem który coś umie więcej dzięki kursowi KPP.

  3. Czy w takim razie po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy można szkolić pracowników wyznaczonych w zakładach pracy do przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej?

  4. Witam
    Jestem po kursach pierwszej pomocy przedmedycznej które odbyłam w PCK
    Kurs podstawowy
    Kurs zaawansowany
    Później kurs pierwszej pomocy z elementami PC3
    8 lat pracowałam w Niemczech jako opiekunka prywatnie oraz w domu ooieki i hospicjum na opiece paliatywnej
    Caly czas korzystałm z umiejętności nabytych na powyższych szkoleniach. Udało mi się pomóc bardzo wielu ludziom. Robiłam wiele razy RKO i optrunki itd
    Skonczyłam później kurs Ratownika KPP
    Na koniec kursu padły infornacje według których jest Pan zwyklym oszustem. Potwierdza to również caly zestaw info ze strony Polskiego Centrum Ratownictwa.
    Żadna informacja ktorą3 Pan podał na temt KPP nie jest zgodna z powyższymi danymi.
    Ratownik KPP
    Może szkolic i wystawiać zaświadczenie
    Oferty pracy w transporcie medycznym na stanowisku kierowcy są caly czas
    Oferty pracy w transporcie medycznym miedzy narodowym również z tym że jako ratownik przy pacjencie
    W calym internecie osobiscie nie spotkałam takich info jak u Pana.
    Kolo 15 lat mam doczynienia z pierwsza pomocą poznałam wielu lekarzy i ratwonikow medycznych
    Żaden nie potwierdza Panskich teorii
    Jest wręcz przeciwnie bo tak jak Pan ogranicza o zniecheca tak reszta zacheca do pracy i szkolenia ludzi.
    Nie znam się na prawie ale znam się ludziach.
    Nie wiem co ma Pan na celu ale na pewno nie pomocni rozwój. Proszę się ustabilizować emocionalnie i skontaktować z adwkatem bo ta znajomość może być potrzebna. Może niech Pan ustali z prawnikiem i zespolami medycznymi co jest prawdą be według pozostałych info wychodzi Pan na ……….

    1. Dziękuję za komentarz proszę spróbować przeprowadzić kurs pierwszej pomocy dla straży pożarnej, WOPR-u itp. proszę przeprowadzić kurs pierwszej pomocy dla szkół nauki jazdy (Prawo o Ruchu Drogowym) lub spróbować zatrudnić się w ramach edukacji w szkołach w ramach podstawy programowej Edukacja dla Bezpieczeństwa (Prawo Oświatowe) i tam uczyć pierwszej pomocy. Zrozumie wtedy Pani żę jest to nie możliwie po skończonym kursie KPP, ale mogę przyznać rację, że może prowadzić Pani szkolenia i wystawiać zaświadczenia po kursie KPP tylko pytanie komu? Kto będzie zainteresowany Pani usługami? Firmy które prowadą kursy KPP opowiadają jak to po ich kursach ludzie zaczynają pracę w ambulansach jako kierowcy albo prowadzą kursy i zarabiają na szkoleniach z pierwszej pomocy. Wielka ściema

  5. W artykule jest takie delikatne niedopowiedzenie. Manipulacja powiedziałbym, która powoduje, że można zinterpretować przedstawione w nim fakty omylnie. Pisząc, że nie można prowadzić szkoleń z zakresu KPP nie będąc med, mija się Pan delikatnie z prawdą. Można prowadzić szkolenia z zakresu. To szerokie pojęcie. Zakres KPP to przyklejanie plasterka i podawanie tlenu. Czy można uczyć zakładania plasterka? Można. Nie można prowadzić KURSU KPP. Takie delikatne niedopowiedzenie powiedzmy. Czy ktoś nie będąc med może szkolić WOPR.,GOPR,PSP. Oczywiście. Nie może prowadzić kursu KPP. Ale taki WIR np nie jest ratownikiem medycznym (chyba od niedawna jest pielęgniarzem) a od lat szkoli ludzi z WOPR, Straży, policji o wojsku nie wspomnę. Jak? Bo ma wiedzę którą oni też chcą. Mimo, że nie jest to szkolenie formalnie wymagane. Więc czy ktoś przyjdzie na kurs do Ratownika KPP? Przyjdzie,zwlaszcza jeśli ten będzie mail wiedzę jakiej nie oferuje ktoś inny.

  6. Pań Adrian widzę trzyma poziom. To samo usłyszysz od większości ratowników medycznych.
    Jeśli nie wiesz o co chodzi, to zgadnij. Kasa.
    Pazerność to bardzo brzydka sprawa…

    1. Tak chodzi o kasę bo prowadze szkolenia z pierwszej pomocy i robię o naprawdę profesjonalnie mam mnóstwo zadowolonych kientów, mnóstwo sprzętu, i cały czas się uczę. A potem przychodzi taki ktoś po kursie kpp i robi szkolenia na jednym fantomie dla 30 osób za 100 zł. Ale mogę przyznać rację że właściwie każdy może uczyc pierwszej pomocy. Nie każdy może prowadzić kursy (np kpp czy kurs na prawo jazdy w zakresie pierwszj pomocy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *