Co to jest pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc to wszelkie czynności podjęte w celu zachowania zdrowia lub ochrony życia osoby poszkodowanej w wypadku, w czasie zaostrzenia lub nagłego wystąpienia choroby, lub w przypadku urazu. To kroki, jakie podejmujemy w stosunku do tej osoby w czasie oczekiwania na przyjazd zespołu ratownictwa lub przed przetransportowaniem jej w miejsce, gdzie zostanie jej udzielona profesjonalna pomoc medyczna. Pierwszej pomocy najczęściej udzielają świadkowie zdarzenia, którzy są w stanie zareagować najszybciej – taką osobą możesz być także Ty. Nie zwlekaj więc i zapisz się z kurs pierwszej pomocy, aby wiedzieć, jak skutecznie podjąć czynności ratownicze!
Dlaczego pierwsza pomoc jest ważna?
Pierwsza pomoc jest ważna, bo może uratować życie. Proste, ale prawdziwe. Podejmując się czynności resuscytacyjnych u osoby, która nie oddycha, możemy zwiększyć jej szanse na przeżycie nawet o 50%. Kluczowy zawsze jest czas, dlatego to właśnie nasze działania – osób prowadzących pierwszą pomoc są tak ważne. Do czasu przyjazdu karetki może minąć nawet kilkanaście minut – o kilka za dużo, by uratować życie. Pierwsza pomoc to także umiejętność oceny zagrożenia, co w przypadku wypadku np. komunikacyjnego może pomóc w zabezpieczeniu zdrowia i życia nie tylko osoby poszkodowanej, ale wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu.
Kto może udzielić pierwszej pomocy?
Każdy nie tylko może, ale i powinien udzielić pierwszej pomocy. Kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności za nieudzielenie pomocy (wynika to z art. 162 Kodeksu Karnego. Więcej na temat regulacji prawnych dotyczących udzielania pierwszej pomocy przeczytasz w moim artykule). Musimy oczywiście brać pod uwagę kilka czynników – przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Jeśli czynności ratownicze mogą zagrozić naszemu życiu, wezwijmy odpowiednie służby – to także element pierwszej pomocy. Pierwszej pomocy warto uczyć już nawet dzieci, aby wiedziały, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, nie bały się zareagować.
Dlaczego warto udzielać pierwszej pomocy?
Na to pytanie odpowiedzieliśmy już powyżej – udzielając pierwsze pomocy możemy uratować życie, to najważniejszy jej aspekt. Niezależnie od tego, czy osobą poszkodowaną będzie ktoś z naszej rodziny, czy zupełnie nam obcy, podtrzymanie życia do czasu przyjazdu karetki jest największą wartością samą w sobie.
Kto może zapisać się na kurs pierwszej pomocy w Bydgoszczy?
Kursy pierwszej pomocy dedykowane są każdemu, kto chciałby poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy – niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Z pierwszymi szkoleniami do czynienia mamy już najczęściej w wieku nastoletnim, z reguły w szkole średniej. Warto jednak odświeżać sobie wiadomości z zakresu pierwszej pomocy regularnie – nie tylko ze względu na zmieniające się wytyczne, ale przede wszystkim ze względu na pewność w działaniu, którą nabierzemy w czasie wykonywania zadań praktycznych czy symulacji podczas szkolenia.
Kurs pierwszej pomocy – czego się nauczysz?
Podczas stacjonarnego kursu pierwszej pomocy w Bydgoszczy oraz okolicach w pierwszej kolejności nauczysz się jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sytuacji konieczności prowadzenia czynności ratowniczych. Na kolejnym etapie szkolenia z pierwszej pomocy otrzymasz pokaźną dawkę rzetelniej wiedzy teoretycznej – od podstaw prawnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przez zasady działania AED, po schematy postępowania w konkretnych sytuacjach. Ostatnim i najważniejszym etapem kursu pierwszej pomocy są ćwiczenia. Podczas zadań praktycznych będziesz miał okazję przećwiczyć prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, zarówno u osoby dorosłej, jak i u dziecka, bezpieczne układanie poszkodowanego, ratowanie w sytuacji zadławienia, tamowanie krwotoków i wiele, wiele więcej. Część praktyczna kursu pierwszej pomocy ma na celu przede wszystkim wyrobienie odpowiedniej techniki, aby w razie konieczności, podjąć się działań ratowniczych bez zawahania.
Dlaczego warto zrobić kurs pierwszej pomocy?
Kurs pierwszej pomocy warto zrobić przede wszystkim po to, aby wiedzieć, jak uratować komuś życie. Być może brzmi to banalnie, ale to właśnie jest głównym celem pierwszej pomocy. Jednak wiedza to nie wszystko, potrzebna jest także praktyka i pewność siebie. Regularne uczestnictwo w kursach pierwszej pomocy sprawi, że w nagłej sytuacji zadziałasz automatycznie. W ten sposób “kupisz” poszkodowanemu kilka bardzo cennych minut, które mogą zaważyć o jego przyszłym zdrowiu, czy życiu.