Mity dotyczące pierwszej pomocy
Internet w całych swych dobrodziejstwach sprawia nam jednak ogromny problem z odnalezieniem rzetelnych informacji dotyczących praktycznie każdej sfery życia. W natłoku informacji często nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy artykuł, który czytamy jest poparty naukowymi faktami czy tylko subiektywnym odczuciem autora. Na tym blogu wszystko co jest napisane opieram na wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji lub innych publikacjach bazujących na wiedzy popartej badaniami. Postanowiłem napisać powyższy artykuł dlatego, że mity w pierwszej pomocy przekazywane są z prędkością światła. Ludzie często na kursach pierwszej pomocy wciąż poruszają tematy, które widzieli, bądź słyszeli gdzieś w Internecie.
Mity w pierwszej pomocy 10 przykładów z Internetu
-
- „Na oparzenia należy przyłożyć lód” tak oczywiście możemy to zrobić, jeśli chcemy jeszcze bardziej zaszkodzić poszkodowanemu. Podrażnione oparzone miejsce należy schładzać wodą o temperaturze około 20 stopni C, a nie obkładać lodem i powodować miejscowe odmrożenia.
- „Każdą ranę należy zdezynfekować”. Napiszę tak, jeśli krwawienie nie zagraża życiu, jest niewielkie i dotyczy tylko powierzchownych warstw skóry, to oczywiście ranę należy przemyć woda, zdezynfekować np. octaniseptem, (nie używamy już wody utlenionej i spirytusu) a następnie założyć jałowy (czysty) opatrunek. Rany zagrażające życiu z intensywnym wypływem krwi natychmiast tamujemy, jak to zrobić przeczytasz tutaj.
- „Czy podczas drgawek (atak padaczki) wkładamy coś do ust poszkodowanego?” Tak tak, to chyba najbardziej znany mity w pierwszej pomocy jaki występuje w naszej populacji. Podyktowany on jest przekonaniem, że poszkodowany może odgryźć sobie język. To po części prawda często dochodzi do przygryzienia języka podczas ataków padaczki. Kiedy taki atak wystąpi należy trzymać głowę poszkodowanego, aby nie dochodziło do obrażeń wtórnych na skutek uderzeń o podłoże. Należy złapać tego poszkodowanego, jeśli to możliwe, aby zniwelować upadek. kiedy drgawki ustępują układamy go w pozycji bocznej. O napadach epilepsji (padaczki) przeczytasz również tutaj.
- „Podczas zadławienia należy podnieść ręce do góry” Jest to mit, ale bardzo, bardzo często słyszany i przezywany przez nasze np babcie. Takie postępowanie nie ma żadnego medycznego uzasadnienia. Podczas zadławienia np. dziecka postępuj tak jak opisałem to w tym wpisie kliknij i czytaj lub kliknij i oglądaj na YouTube
- „Mocny kaszel przy zawale pomaga. Uciskanie miejsca pod nosem wykałaczką również pomaga w zawale” to są dopiero bzdury. Zawał mięśnia sercowego jest stanem jego niedokrwienia (zatkania tętnicy wieńcowej) przez gromadzący się w organizmie cholesterol. Podczas zawału serca nie wykonuj żadnego wysiłku chodzenie, bieganie, kaszlenie jest zabronione. Wysiłek może powiększyć obszar niedokrwienia serca. Jeśli chcecie pomóc poszkodowanemu w zawale postępuj tak:
- „Nogi poszkodowanego porażonego prądem najlepiej zakop w ziemi”. No w to pewnie mało kto wierzy, ale ciągle spotykam w Internecie takie pytanie czy to prawda. Zdarza się, że taki mit przekazywany przez kilka stron czy mediów społecznościowych zyskuje na wartości i staję się prawie prawdą. Po porażeniu prądem dbamy o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Odłączamy prąd i kontrolujemy funkcje życiowe (oddech) osoby porażonej. Jeśli poszkodowany nie oddycha rozpoczynamy resuscytację. Osobę oddychającą układamy w pozycji bocznej bezpiecznej.
- „Nakłuwanie opuszków palców u osoby z objawami udaru mózgu jest dla niej ratunkiem” Udar mózgu jest stanem pęknięcia lub zatkania naczynia krwionośnego w naszym mózgu. Nakłuwanie opuszków palców nie daje nam zupełnie NIC. Wywal te y w pierwszej pomocy wraz z innymi do kosza.
- „Wysysanie jadu żmii po jej ukąszeniu”. Jest po pierwsze nie skuteczne. Po drugie może narazić na niebezpieczeństwo poszkodowanego. Po trzecie śmiertelność jest bardzo niska. A po czwarte większość ukąszeń jest tzw. pustymi ukąszeniami, czyli bez wstrzyknięcia jadu. Jeśli chcesz pomóc poszkodowanemu po ugryzieniu przez żmiję uspokój go. Staraj się go unieruchomić (niech siedzi albo się położy). Wezwij pogotowie ratunkowe, miejsce ukąszenia przemyj woda i obłóż lodem lub zimnym okładem. Zawsze, kiedy poszkodowany przestanie oddychać rozpocznij resuscytację.
- „Nie dotykaj poszkodowanego po urazie, ponieważ może mieć złamany kręgosłup„. Obalając takie mity w pierwszej pomocy musimy uświadomić sobie, że większość osób, które umierają po urazie giną na skutek niekontrolowanego krwotoku wewnętrznego lub zewnętrznego. Kolejna przyczyną śmierci jest niedrożność dróg oddechowych. Widząc poszkodowanego po urazie np. potrąconego pieszego należy w pierwszej pomocy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej, jeśli oddycha i jest nie przytomny.
- „Nie pomogę poszkodowanemu, ponieważ mogę zrobić coś źle”. Brak wiedzy, umiejętności wiara w różnego rodzaju mity sprawia, że boimy się wyjść z tłumu i udzielać pomocy poszkodowanemu. Zwróćmy jednak uwagę na to osoba, która jest nieprzytomna i nie oddycha teoretycznie nie żyje, nie można jej zaszkodzić. Można tylko pomóc. Tamowanie krwawienia nawet niezbyt umiejętne jest lepsze niż żadne.
Mity w pierwszej pomocy są i będą powielane. Skąd w takim razie czerpać rzetelną wiedzę.
- Po pierwsze publikacje naukowe dostępne w Internecie bezpłatnie. Mam tutaj na myśli wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji
- Po drugie aplikacja „Pierwsza Pomoc” dostępna w sklepie Play stworzona przez praktyków.
- Po trzecie mój kanał na YouTube proste instrukcje w formie video trwające nie dłużej niż 3 minuty.
Jeśli interesuje Ciebie tematyka pierwszej pomocy korzystaj z powyższych źródeł, jeśli masz jakieś pytania napisz do mnie biuro@kursysos.pl
pozdrawiam
Adrian Zadorecki
P.S byłbym zapomniał wersja video tego artykułu znajduje się na moim kanale na YouTube:
[kad_youtube url=”https://youtu.be/wX03jYtP-vA” width=400 height=200 ]