Pierwsza pomoc kobiecie w ciąży
Pierwsza pomoc kobiecie w ciąży, różni się w kilku aspektach od pomocy kobiecie, która w ciąży nie jest. W organizmie kobiety podczas ciąży zachodzi wiele zmian fizjologicznych u których należy pamiętać udzielając pierwszej pomocy.
- zmiany fizjologiczne u kobiety w ciąży,
- przyczyny nagłego zatrzymania krążenia u kobiety w ciąży,
- pierwsza pomoc kobiecie w ciąży resuscytacja,
- pozycja bezpieczna u kobiety w ciąży
Zmiany fizjologiczne u kobiety w ciąży
- w układzie krążenia:
- zwiększenie częstości pracy serca,
- zwiększenie objętości krwi krążącej,
- obniżenie ciśnienia tętniczego,
- zwiększenie macicznego przepływu krwi,
- w układzie oddechowym:
- zwiększenie zapotrzebowania na tlen,
- wysokie ustawienie przepony,
- w układzie pokarmowym:
- osłabienie perystaltyki jelit
PAMIĘTAJ- stale powiększająca się macica, zwłaszcza po trzecim trymestrze ciąży, czyli po około 20 tyg. u leżącej na plechach kobiety, uciska na żyłę główną dolną i aortę. Ucisk wywierany przez dziecko i macicę powoduje zmniejszenie powrotu żylnego i objętości minutowej serca. Zaburzenia te mogą doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i rozwoju wstrząsu. U kobiety po wypadku lub utracie przytomności zmiany te mogą przyczynić się do wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.
Przyczyny nagłego zatrzymania krążenia u kobiety w ciąży:
- zatorowość płucna, spowodowana płynami owodniowymi,
- choroba nadciśnieniowa,
- krwotok położniczy,
- odklejenie łożyska
- rzucawkę,
- ciąża pozamaciczna,
- ostre zepoły wieńcowe,
- sepsa,
- próba samobójcza
Do przyczyn okołoporodowych należy dodać także sytuacje losowe, nie związane z ciążą np. zatrucia, podtopienia, wypadki komunikacyjne itp.
Pierwsza pomoc kobiecie w ciąży resuscytacja
Wytyczne prowadzenia RKO u kobiety w ciąży są takie same, jak w przypadku każdej innej osoby dorosłej. Do standardowego algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych należy jednak wprowadzić zmiany związane z fizjologią ciąży. Każdą kobietę w zaawansowanej ciąży trzeba przed przystąpieniem do RKO ułożyć na lewym boku lub delikatnie rękoma przesunąć macicę w lewą stronę (drugi ratownik) i trzymać tak przez cały czas trwania akcji ratunkowej.
W celu prawidłowych ucisków klatki piersiowej ręce należy ułożyć wyżej (bliżej głowy) na wysokości 1/3 mostka
Użycie automatycznego defibrylatora AED jest identyczne jak u każdego innego pacjenta na chwile obecną nie ma doniesień ani badań wskazujących o niekorzystnym działaniu AED na dziecko. W resuscytacji kobiety w ciąży ratujemy przede wszystkim i w pierwszej kolejności kobietę.
Pozycja bezpieczna u kobiety w ciąży
Pozycja bezpieczna stosowana jest u osób nieprzytomnych w celu zapewnienia drożności dróg oddechowych. Ciało osoby, która straciła przytomność jest wiotkie. Leżąc na plecach język zapada się na tylną ścianę gardła powodując kłopoty oddechowe. Również podczas wymiotów, krwawienia czy nawet intensywnego ślinienia osoby nieprzytomne leżące na plecach mogą doznać niedrożności dróg oddechowych. Zastosowanie pozycji bocznej sprawia, że powyższe sytuacje nie mają miejsca. Drogi oddechowe poszkodowanego położonego na boku są otwarte. Krew, ślina i wymioty swobodnie wypływają z ust osoby nieprzytomnej.
Pamiętaj na skutek ucisku dziecka na żyłę główną dolną w pozycji leżącej na plecach lub prawym boku kobiety ciężarnej, powrót krwi do serca jest utrudniony. Zawsze u ciężarnych stosuj pozycję boczną na lewym boku. Nie tylko zabezpieczymy drogi oddechowe ale przede wszystkim zapewnimy właściwe krążenie krwi.
Pierwsza pomoc kobiecie w ciąży – zadławienie
O zadławieniu u osoby dorosłej, przeczytasz w innym wpisie. Tutaj natomiast odniosę się tylko do różnic jakie pojawiają się kiedy mamy do czynienia z kobietą w ciąży. Przepona u takiej poszkodowanej jest podniesiona wyżej na skutek powiększającej się macicy i dziecka. Stosując standardowe uciski nadbrzusza będziemy nie tylko działali negatywnie na dziecko, ale także nie uciśniemy przepony. Ręce w taki wypadku należy ułożyć na klatce piersiowej, powyżej brzucha. Starając się wykonać do 5 ucisków w celu udrożnienia dróg oddechowych. Pamiętaj jeśli kobieta w ciąży straci przytomność musi leżeć na lewym boku w pozycji bezpiecznej. Jeśli natomiast nie oddycha resuscytacja kążeniowo-oddechowa także powinna być wykonana z przesunięciem macicy w lewą stronę.