Pierwsza pomoc przy cukrzycy
Zapewne, każdy z nas spotkał się w swoim życiu z pojęciem cukrzycy. Coraz częściej w naszym najbliższym towarzystwie spotykamy osoby dotknięte tym schorzeniem. Często osoby chore nie zdają sobie sprawy z obecności choroby. Dlatego właśnie koszty leczenia powikłań cukrzycy są nawet 10 razy wyższe niż koszty jej leczenia! Przewlekła hiperglikemia (wysoki utrzymujący się poziom glukozy we krwi) wiąże się z zaburzeniem czynności narządów wewnętrznych co więcej skutkuje to ich uszkodzeniem. Przede wszystkim oczu, nerek, serca, nerwów i naczyń krwionośnych. Z tego powodu cukrzyca jest przyczyną wcześniejszej umieralności. Osoby dotknięte problemem cukrzycy często mają tzw. spadki lub bardzo silne wzrosty glukozy (cukru) we krwi co skutkuje wystąpieniem śpiączki. A czy Ty wiesz jak wygląda pierwsza pomoc przy cukrzycy. Co zrobić kiedy osoba chorująca nagle źle się czuje lub zaczyna tracić przytomność? zapraszam do wpisu.
- Pierwsza pomoc przy cukrzycy- podział ze względu na postać choroby
- Hiperglikemia objawy
- Hipoglikemia objawy
- Hiperglikemia pierwsza pomoc
- Hipoglikemia pierwsza pomoc
- Pierwsza pomoc w przypadku cukrzycy film
Pierwsza pomoc przy cukrzycy- podział ze względu na postać choroby
Cukrzyca nie jest chorobą jednolitą. Wyróżnia się kilka jej postaci, z których najpowszechniejsze to:
Cukrzyca typu 1
Ten typ cukrzycy stanowi około 10% wszystkich przypadków. Występuje najczęściej u ludzi młodych, w dzieciństwie lub okresie dojrzewania.
Nazywana jest cukrzycą insulinozależną, dlatego że powoduje ją brak insuliny na skutek zniszczenia lub niewydolności komórek trzustki, odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny. Z tego powodu jej leczenie wymaga stałego podawania insuliny.
Cukrzyca typu 2
Zazwyczaj występuje u ludzi starszych, otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Jest najczęstszą postacią choroby. Jej inna nazwa to cukrzyca insulinoniezależna.
Wywoływana jest przez insulinoporność komórek organizmu. Leczenie polega na stosowaniu specjalnej diety, redukcji masy ciała, zaprzestaniu palenia papierosów, oraz przyjmowaniu leków.
Hiperglikemia objawy
Cukrzyca będzie objawiać się podwyższonym poziomem cukru we krwi- hiperglikemią lub jego obniżonym poziomem – hipoglikemią . Oba te stany są bezpośrednim zagrożeniem życia. Jak możesz rozpoznać czy osoba chora na cukrzyce ma hipoglikemię czy hiperglikemię?
Jeżeli osoba, u której podejrzewasz cukrzycę jest zmęczona, senna, odczuwa ogólne osłabienie, ma zaburzenia wzroku, skurcze w nogach, odczuwa wzmożone pragnienie i często oddaje mocz będą to objawy hiperglikemii.
Hipoglikemia objawy
W przypadku gdy osoba, u której podejrzewasz cukrzycę jest osłabiona, skarży się na uczucie głodu, ma zaburzenia widzenia, jest senna, ma zawroty głowy, nadmiernie się poci, jest nerwowa lub dowiedziałeś się, że nie zjadła dziś żadnego posiłku, możesz podejrzewać, że jej poziom cukru we krwi jest zbyt niski mamy do czynienia wówczas z objawami hipoglikemii.
Hiperglikemia pierwsza pomoc
1. Sprawdź przytomność poszkodowanego.
2. Jeżeli poszkodowany ma przy sobie glukometr i jest w stanie zmierzyć sobie glikemię oraz podać sobie insulinę POMÓŻ MU W TYM.
3. W sytuacji kiedy poszkodowany jest nieprzytomny sprawdź oddech. W przypadku jego braku rozpocznij resuscytacje. oraz wezwij pogotowie ratunkowe.
4. Jeżeli czujesz, słyszysz i widzisz, że poszkodowany oddycha ułóż go w pozycji bezpiecznej. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe i okryj kocem lub bluzą aby ochronić go przed zimnem.
5. Kontroluj na bieżąco czynności życiowe- sprawdzaj oddech kiedy usłyszysz syganały pogotowia wstań i pomachaj, aby ułatwić dojazd.
Hipoglikemia pierwsza pomoc
1. Jeżeli chory jest przytomny jak najszybciej podaj mu coś słodkiego do picia, aby podnieść poziom cukry we krwi. Może to być woda z cukrem, coca cola, słodki sok lub cukierek (uważaj na zadławienie)
2. Po podaniu czegoś słodkiego, obserwuj poszkodowanego, utrzymuj z nim rozmowę i zapewnij mu ciepło.
3.Jeżeli Twój poszkodowany jest nieprzytomny ułóż go w pozycji bezpiecznej, wezwij pogotowie ratunkowe, okryj osobę kocem lub bluzą aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
4.Kontroluj oddech chorego.
Pierwsza pomoc w przypadku osób chorych na cukrzyce jest bardzo prosta. Każdy z nas mając wiedzę może w łatwy i szybki sposób pomóc przypadkowej osobie lub komuś ze swoich bliskich.
Jeżeli nie jesteś pewny czy osoba faktycznie ma cukrzycę, zobacz czy w widocznym miejscu nie ma bransoletki lub zawieszki na szyi z informacją o chorobie i dawkach przyjmowanej insuliny.
Jeśli osoba chorująca na cukrzycę czuje się słabo, a my nie mamy pewności czy to hiperglikemia czy hipoglikemia podajmy coś słodkiego do wypici poszkodowanemu (w ciemno). Spadki glukozy we krwi są dużo bardziej niebezpieczne. Prowadzą do szybkiej utraty przytomności, drgawek a nawet zatrzymania oddechu i akcji serca.
Pierwsza pomoc w przypadku cukrzycy film:
[kad_youtube url=”https://youtu.be/KpnCeg-OhPs” ]