Pierwsza pomoc u osoby powieszonej
Pierwsza pomoc u osoby powieszonej
Samobójstwo to często wołanie o pomoc. Zdarza się bowiem, że osoba, która planuje odebrać sobie życie, wcale nie chce tego zrobić. Jednakże jeśli nie ma nikogo, kto mógłby ją powstrzymać, dochodzi do tragedii. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najczęstszym sposobem w jaki popełniane są samobójstwa jest powieszenie się. Stanowi to około 70 proc. przypadków. Jednak co zrobić w sytuacji gdy bliska nam osoba targnęła się na własne życie, wieszając się na kawałku sznurka w pokoju obok? Jak można jej pomóc? Jak wygląda pierwsza pomoc u osoby powieszonej?
- Ilość samobójstw w Polsce
- Najczęstsze przyczyny samobójstw,
- Pierwsza pomoc u osoby powieszonej,
- Zobacz film pierwsza pomoc u osoby powieszonej,
- Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz
Ilość samobójstw w Polsce
Polska jest jednym z 25 krajów na świecie, w których dochodzi do największej liczby zamachów samobójczych zakończonych zgonem. Statystyki alarmują – w 2017 roku samobójstwo popełniło aż 5275 osób! Rok później liczba ta spadła do 5182. Nie zmienia to jednak faktu, że dane przedstawiane przez policję są zatrważające. Największą ilość zamachów samobójczych ze skutkiem śmiertelnym notuje się w grupie wiekowej 55 – 64 lat. Z kolei dniem tygodnia najczęściej wybieranym przez osoby, które odbierają sobie życie jest poniedziałek. Co sprzyja podjęciu decyzji o targnięciu się na własne życie?
Najczęstsze przyczyny samobójstw
Skłonność do stanów depresyjnych, negatywne myślenie, izolowanie się od rodziny, znajomych, przyjaciół… Nagła utrata pracy, rozstanie z dziewczyną, śmierć bardzo bliskiej osoby – to tylko niektóre z przyczyn, które mogą stanowić przyczynę samobójstw. Często osoby, które planują targnąć się na własne życie są bardzo samotne i nie mają żadnego wsparcia. Nie bez znaczenia jest tu depresja, która bardzo często nie jest postrzegana przez społeczeństwo jako bardzo istotny problem. Jest to jednak stan, który wymaga specjalistycznego leczenia i częstych wizyt u psychoterapeuty. Choroby psychiczne są dość częstą przyczyną samobójstw – schizofrenia, psychoza maniakalno – depresyjna oraz inne zaburzenia somatyczne.
Przyczyną targnięcia się na własne życie są również problemy rodzinne. Zjawisko obserwujemy szczególnie często w kręgach rodzin patologicznych. W których jedno z rodziców przesadza z alkoholem czy narkotykami, jest agresywne, awanturuje się. Nie bez znaczenia są również akty molestowania seksualnego czy inne traumatyczne przeżycia, które miały miejsce w domu bądź poza nim.
Osoby młode, które odbierają sobie życie często robią to z powodu presji ze strony środowiska, szykanowania przez znajomych w szkole i odrzucenia przez rówieśników. Do pogorszenia stanu psychicznego może również dojść w przypadku nieodwzajemnionych uczuć miłosnych, co wbrew pozorom odciska często bardzo silne piętno na poczuciu własnej wartości i może prowadzić do tragedii.
Około 1/3 osób, które popełniają samobójstwo stanowią alkoholicy. Według statystyk najwięcej osób uzależnionych notuje się w grupie wiekowej 31 – 50 lat. Sięganie po alkohol ma często pomóc uporać się z problemami dnia codziennego. Jednak często zdarza się, że jest to czynnik, który ma dodać odwagi, by odebrać sobie życie.
Pierwsza pomoc u osoby powieszonej
- Po pierwsze należy jak najszybciej odciąć osobę poszkodowaną, by zapewnić jej dopływ powietrza. Koniecznie pamiętajmy, aby ciało nie opadło bezwładnie podczas upadku, tylko było odpowiednio podtrzymane.
- Następnie układamy ofiarę płasko na plecach i sprawdzamy oddech. Pochylamy się nad poszkodowanym tak, aby móc poczuć jego oddech na policzku. Jeśli w ciągu 10 sekund wystąpiło od 2 do 3 wdechów, wówczas oddech jest prawidłowy.
- Bezzwłocznie dzwonimy na numer ratunkowy 112 i czekamy na przyjazd karetki pogotowia. Nie zapominajmy również o zadbaniu o bezpieczeństwo własne oraz poszkodowanego – rozejrzyjmy się, czy w pobliżu nie ma żadnych czynników, które mogłyby stanowić zagrożenie.
- Poszkodowanego układamy w pozycji bezpiecznej ustalonej: prostujemy w stawie łokciowym tę rękę, która znajduje się bliżej nas, drugą zaś delikatnie zginamy pod jego głową w taki sposób, by wierzchnia strona dłoni dotykała przeciwległego policzka. Nogę znajdującą się dalej od nas układamy pod kątem 90 stopni. Lewą rękę kładziemy na plecach poszkodowanego, zaś prawą przytrzymujemy zgiętą kończynę i obracamy ofiarę na bok. Delikatnie odchylamy głowę danej osoby po to, aby zapewnić odpowiednią wentylację powietrza. Pozostajemy z poszkodowanym do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego, zapewniając jej komfort psychiczny oraz termiczny (w tym celu możemy użyć koca bądź kurtki). Kontrolujemy funkcje życiowe co 10 minut. Postępujemy tak w przypadku, gdy ofiara ratowana przez nas osoba jest przytomna i oddycha lub jest nieprzytomna, ale jej oddech jest prawidłowy.
- Jeżeli jednak osoba poszkodowana nie oddycha i jest nieprzytomna, konieczne jest wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Najpierw musimy jednak wezwać karetkę pogotowia lub poprosić o to inną osobę, która jest w pobliżu.
- Wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej należy rozpocząć od przeprowadzenia 5 oddechów ratunkowych ale TYLKO JEŚLI POSZKODOWANY TO CZŁONEK NASZEJ RODZINY LUB POSIADAMY SPRZĘT NP MASECZKĘ. Oddechy ratunkowe nie mogą opóźnić nam rozpoczęcia ucisków klatki piersiowej. Po wykonaniu 5 oddechów wykonaj 30 ucisków klatki piersiowej na głębokość 5-6 cm a następnie 2 oddechy. Prowadź czynności resuscytacyjne w sekwencji 30 ucisków do 2 wdechów, aż do momentu odzyskania funkcji życiowych lub przyjazdu ambulansu.
- Jeśli nie znasz poszkodowanego rozpocznij od rytmicznych ucisków klatki piersiowej i prowadź je cały czas. W sytuacji, w której poszkodowany odzyska prawidłowy oddech, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej ustalonej tak, jak opisano wyżej. Oczywiście pozostajemy z ratowaną osobą do momentu przyjazdu karetki pogotowia, zapewniając jej komfort psychiczny i termiczny.
- Jeśli jest dostępny defibrylator AED postaraj się go użyć.
Zobacz film pierwsza pomoc u osoby powieszonej:
[kad_youtube url=”https://youtu.be/HZFRyh9C3xw” width=600 height=400 ]
Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz:
Całodobowe Centrum Wsparcia – 800 702 222
Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123 (Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-22.00)
Młodzieżowy Telefon Zaufania – 192 88 lub Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynne codziennie od 12:00 do 02:00)
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
Zapraszam na szkolenia z pierwszej pomocy.
Pozdrawiam
Adrian Zadorecki
na początku przy rko robimy 5 wdechów ratowniczych!!!
Zgodzę się z Panią, że powinniśmy wykonać 5 oddechów ratunkowych u powieszonego poprawiłem wpis. Należy wziąć jednak pod uwagę, że oddechy nie mogą opóźniać RKO. A wytyczne Europejskiej Rady resuscytacji nie pokazują jasno, że u osób powieszonych należy wykonać oddechy ratunkowe jako pierwsze. Wytyczne AHA Amerykańskiego towarzystwa kardiologicznego mówią za to o tym, że oddechy ratunkowe należy wykonać wszystkim poszkodowanym u których do NZK doszło na drodze Asfiksji (pozbawienia tlenu).
Dziękuję za komentarz