Rytm do reanimacji przykłady 10 piosenek
Chyba każdy kto był, na kursie pierwszej pomocy słyszał o tym, że tempo ucisków klatki piersiowej u osoby nieprzytomnej i nieoddychającej wynosi pomiędzy 100 a 120 ucisków na minutę. Tylko podczas takiej szybkości „masażu serca” krew zaczyna krążyć w naszym organizmie, odżywając mózg i dając realną szansę na uratowanie poszkodowanego.
Muzyka lub metronom ułatwia reanimację
W Kopenhadze w Danii w roku 2018 zaprezentowana podczas kongresu Euroanaesthesia badania, w których wykorzystano piosenkę „La Macarena” oraz metronom (aplikacja na smartfon). Badania jednoznacznie dowiodły, iż używanie metronomu oraz prowadzenie resuscytacji w rytm piosenki „La Macarena” znacznie ułatwiają utrzymania właściwego tempa resuscytacji od 74 % do 91 %. Grupa kontrolna, która nie miała do dyspozycji metronomu oraz żadnego utworu uzyskała wynik jedynie 24% (link do badania).
Brytyjska fundacja chorób serca BHF (British Heart Foundation), opublikowała informacyjną telewizyjną, w której podkreśla istotę prowadzenia resuscytacji (takiej na ulicy) tylko i wyłącznie stosując uciski klatki piersiowej tzw #handsonly . Zdaniem fundacji osoby postronne w nagłych sytuacjach nie podejmują resuscytacji ponieważ mają obawy przed wykonaniem wentylacji usta-usta. Dla dobra pacjentów wprowadzono zasadę „mocno i szybko” – „hard and fast”. W tym przypadku pomocna miała być piosenka Bee Gees – „Stayin’ Alive” Poczytaj także wpis o tym jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową
Spot TV- Vinnie Jones’ pierwsza pomoc napisy PL
Rytm do reanimacji
Piosenki, których tempo wynosi około 100-120 na minutę skutecznie pomagają nam w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, oczywiście jeśli mamy poczucie rytmu na minimum średnim poziomie. Dla osób z gorszym poczuciem tempa proponuje metronom. Urządzenie lub aplikacja na smartfon która wydaje dźwięk w ustalonym tempie np. 100 na minutę i właśnie w takim tempie prowadzimy uciski klatki piersiowej.