Udzielanie pierwszej pomocy staje się obowiązkiem dla 15 grup zawodowych – zmiany od 26 marca
Ustawa o niektórych zawodach medycznych, wprowadzona w roku 2023, reguluje działanie sektora opieki zdrowotnej. 26 marca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia regulujące kwestie takie, jak obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przez pracowników sektora medycznego i innych zawodów oraz konieczność ukończenia przez nich kursu pierwszej pomocy.
Udzielanie pierwszej pomocy jako obowiązek dla 15 grup zawodowych
Osoby wykonujące wymienione w ustawie zawody medyczne mają obowiązek udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. To na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie z nowymi regulacjami obowiązek obejmuje 15 zawodów:
- Kurs pierwszej pomocy dla asystentki stomatologicznej,
- Kurs pierwszej pomocy dla elektroradiologa,
- Kurs pierwszej pomocy dla higienistki stomatologiczne,
- Kurs pierwszej pomocy dla instruktora terapii uzależnień,
- Kurs pierwszej pomocy dla opiekunów medycznych,
- Kurs pierwszej pomocy da optometrystów,
- Kurs pierwszej pomocy dla ortoptystów,
- Kurs pierwszej pomocy dla podiatrów,
- Kurs pierwszej pomocy dla profilaktyków,
- Kurs pierwszej pomocy dla protetyków słuchu,
- Kurs pierwszej pomocy dla techników farmaceutycznych,
- Kurs pierwszej pomocy dla techników masażystów,
- Kurs pierwszej pomocy dla techników ortopedów,
- Kurs pierwszej pomocy dla techników sterylizacji medycznej,
- Kurs pierwszej pomocy dla terapeutów zajęciowych.
Pracownicy medyczni mają są często pierwszymi osobami, które mają kontakt z pacjentami w nagłych przypadkach, dlatego powinni być odpowiednio przeszkoleni. Muszą być przygotowani do szybkiego i skutecznego udzielania pierwszej pomocy.
Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy
Dodatkowo resort zdrowia w nowym rozporządzeniu podkreślił rolę szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, które wynikają z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy. Obowiązki pracodawcy obejmują ochronę zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zakład pracy jest zobowiązany do wytypowania osoby wyznaczonej do udzielania pierwszej pomocy, która zostanie przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Do tej pory nie była to praktyka stosowana przez wszystkich pracodawców. Inicjatywa resortu zdrowia stanowi istotny krok dla uregulowania sektora opieki zdrowotnej w zakresie kursu z udzielania pierwszej pomocy.
Kurs pierwszej pomocy online
Każdy z nas powinien mieć kurs pierwszej pomocy, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy sytuacja będzie od nas wymagała wiedzy i umiejętności udzielenia pomocy. W obecnych czasach szkolenie z pierwszej pomocy można odbyć nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do Internetu i Twoje chęci. Jesteś zainteresowany zdobywaniem wiedzy, która może uratować życie i zdrowie Twoich bliskich, współpracowników albo innych potrzebujących pomocy? Sprawdź naszą ofertę na Kurs pierwszej pomocy online.
Polecam, jasno i konkretnie wyłożony temat na przykładach z życia, wszystko elegancko wytłumaczone, super wiedza i podejście, pełen profesjonalizm