Ukąszenie żmii pierwsza pomoc
Czy warto wiedzieć więcej o pierwszej pomocy? Zazwyczaj każdy z nas mówi mnie to nie dotyczy, mnie się to nie przyda. Też tak mówiłem, aż do dnia, gdy jeden z kompanów podczas wędrówki po Beskidach potrzebował pomocy. Nigdy nie spodziewałem się, że ukąszenie żmii na prawdę tak szybko się rozwija i jak niewiele czasu mam na to, by przypomnieć sobie pierwszą pomoc.
Spis treści
Ukąszenie żmii pierwsza pomoc jak rozpoznać tego gada?
W Polsce mamy niewiele węży, a wśród nich tylko jeden jest jadowity. Jest nim żmija zygzakowata. Generalnie wąż nie atakuje ludzi, częściej od nich ucieka, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie mocno wystraszona atakuje. Sam jad nie jest na tyle silny by zabić człowieka, jednak zdarza się alergia na jad i wtedy robi się groźnie.
Żmija zygzakowata w Polsce jest jedynym jadowitym wężem. Jej ciało może przybierać zabarwienie brązowawe lub ciemne wręcz czarne. Żmija zygzakowata ma trójkątną, dużą głowę, czerwone lub ciemnobrązowe oczy z pionową źrenicą, a od końca głowy, Posiada charakterystyczny zygzak od głowy aż do ogona. Dorasta do około 70-90 cm długości.
Gdzie możemy spotkać żmiję zygzakowatą?
Najczęściej możemy spotkać się z nią w lasach, ale równie często wygrzewa się na górskich kamieniach. Żmija lubi być w cieple, dlatego wygrzewa się w promieniach słońca na ścieżkach leśnych lub na skraju lasu. Bardzo trudno zobaczyć ją w trawie jej ubarwienie bardzo przypomina środowisko, w którym się znajduje. Należy dodać że żmije potrafią świetnie pływać przemieszczając się z miejsca na miejsce woda nie stanowi dla nich problemu.
Ukąszenie żmii pierwsza pomoc: Jak uchronić się przed atakiem żmii?
Żmije atakują w strachu, zazwyczaj w konieczności, a atak kierują do wysokości łydki dlatego też najważniejszą rzeczą jest patrzenie pod nogi oraz dobry ubiór: długie spodnie, wysokie buty – to zdecydowanie zmniejsza ryzyko ukąszenia. Do ukąszenia dochodzi najczęściej podczas przypadkowego spaceru i nadepnięcia na żmiję. Nie rzucają się one na człowieka, gryzą i uciekają.
Pamiętaj żmija zygzakowata jest w Polsce pod ochroną nie można jej zabijać.
Ukąszenie żmii pierwsza pomoc objawy ukąszenia
Boli mnie noga, czy to ukąszenie?
Jeżeli w dole nogi czujesz ból, przyjrzyj się miejscu z bliska. Objawy ukąszenia:
- zazwyczaj są dwa małe punkciki w niedalekiej odległości od siebie, miej jednak na uwadze, że niektóre żmije straciły kieł wtedy może być tylko jeden ślad,
- opuchlizna,
- ogromny ból,
- obrzęk węzłów chłonnych,
- nudności,
- ból głowy,
- pobudzenie,
- biegunka,
- wymioty,
- obrzęk warg i języka,
- omdlenie.
Jad żmii nie jest groźny dla zdrowego człowieka. Zwierzę to produkuje go jednorazowo tyle, by uśmiercić swoją ofiarę, którą się żywi, np mysz. Jednak oczywiście są wyjątki od reguły, jad żmii może zabić człowieka, gdy ten ma na niego uczulenie, bądź zostanie ukąszony w okolicy głowy lub klatki piersiowej. Dużo bardziej może oddziaływać na małe dzieci i osoby starsze.
Ukąszenie żmii pierwsza pomoc krok po kroku
Pierwsza pomoc przy ukąszeniu żmii nie jest trudna, jednak wymaga spokoju przede wszystkim od ukąszonego.
- oddal się od miejsca ukąszenia tak, by zachować bezpieczeństwo i uniknąć kolejnego ukąszenia,
- obejrzyj dokładnie miejsce ukąszenia przemyj je wodą, wodą z mydłem (zdezynfekuj np octaniseptem)
- pamiętaj, że nie wolno Ci panikować, ukąszenie mogło być bez jadu, czyli suche,
- jeżeli doszło do wstrzyknięcia jadu nie wyciskaj, ani nie wysysaj go!,
- postaraj się w dostępny sposób ustabilizować kończynę tak jak w przypadku złamania,
- nie zakładaj stazy, opaski powyżej miejsca ukąszenia
- NIE ZABIJAJ ŻMII SĄ ONE W POLSCE POD ŚCISŁĄ OCHRONĄ
Ukąszenie żmii – pierwsza pomoc: w szpitalu.
Z jak najmniejszym wysiłkiem udaj się do szpitala na oddział ratunkowy, tam lekarz oceni czy potrzebna jest surowica i będzie obserwował Twój stan zdrowia.
Jak widzisz tak niewiele potrzeba by pomóc człowiekowi, zapamiętaj sobie jak udzielić pierwszej pomocy osobie ukąszonej przez żmiję, bo w przypadku ukąszenia przez żmiję najważniejszy jest spokój i natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy.
pozdrawiam
Adrian Zadorecki
Właśnie jestem ciekaw dlaczego by nie zakładać opaski uciskowej? Można by pomyśleć, że szybkie odcięcie dopływu krwi do kończyny spowoduje zatrzymanie rozprowadzania się jadu w naszym ciele? Pozdrawiam!