Uraz głowy pierwsza pomoc
W obecnych czasach praktycznie każdy z nas posiada co najmniej jeden samochód. W związku z tym z roku co rok sukcesywnie wzrasta liczba wypadków komunikacyjnych. Tylko w 2021 roku było ich w Polsce ponad 23 tys. Około 60% obrażeń spowodowanych wypadkami dotyczą głowy. Niestety wiele z nich kończy się śmiercią poszkodowanego. Oczywiście uraz głowy może się pojawić w innych okolicznościach, np. przy upadkach, podczas bójki czy uderzenia jakiś przedmiotem.
Obrażenia głowy – rodzaje.
Wszystkie urazy zlokalizowane w obrębie głowy są niebezpieczne i mogą zagrażać życiu. Paradoksalnie poważne obrażenia mózgu mogą nie objawiać się krwawieniem ani żadnymi oznakami, które możesz dostrzec z zewnątrz. Natomiast rany głowy, będą obficie krwawiły ze względu na wiele naczyń, które znajdują się pod skórą, ale sam uraz będzie powierzchowny. Z tego względu nie należy bagatelizować żadnego zdarzenia związanego z tą częścią ciała.
Kiedy uraz głowy jest niebezpieczny?
Najbardziej niebezpieczne urazy głowy to te, które powodują u poszkodowanego zaburzenia przytomności (może dojść do zatrzymania oddechu i krążenia). Inne objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę to ból głowy z zawrotami i nudnościami. W poważnych urazach mogą wystąpić drgawki, niedowład kończyny lub jednej strony twarzy.
Kiedy widzisz człowieka z obrażeniami głowy zwróć również uwagę na to, czy nie wycieka z nosa lub uszu jasnoróżowa wydzielina świadczy to o złamaniu podstawy czaszki. Kiedy zauważysz jeden z tych objawów nie bój się zadzwonić na numer 112! Jak skutecznie rozmawiać z dyspozytorem możesz przeczytać w tym wpisie: rozmowa z dyspozytorem
Uraz głowy pierwsza pomoc
W pierwszej kolejności zapewnij bezpieczeństwo sobie i w miarę możliwości poszkodowanemu. Jeżeli jesteś świadkiem wypadku samochodowego odpowiednio oznacz miejsce trójkątem ostrzegawczym oraz wyłącz silnik lub podejdź do poszkodowanego upewniają się, że jest bezpiecznie. Sprawdź, czy jest przytomny i czy oddycha metodą „widzę-słyszę-czuję”. Pochyl się nad głową poszkodowanego w taki sposób, abyś mógł obserwować unoszącą się klatkę piersiową. Kiedy poszkodowany będzie oddychał usłyszysz to i poczujesz na swoim policzku. Jeżeli w ciągu 10 sekund zaobserwujesz od 2 do 5 oddechów, ułóż go w pozycję boczną bezpieczną.
Jeżeli na głowie powstała rana, która krwawi, zaopatrz ją jałowym opatrunkiem i zabezpiecz bandażem lub Codofixem, który możesz znaleźć w apteczce. W sytuacji, kiedy z uszu lub nosa wypływa jasnoróżowa wydzielina nie tamuj jej wypływu, a jedynie zabezpiecz gazikiem.