Wezwanie pogotowia – to musisz wiedzieć!
Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci tylko 3 minuty. Z tego artykułu dowiesz się, jak wezwać zespół ratownictwa medycznego, jak rozmawiać z dyspozytorem medycznym oraz jak ułatwić ratownikom dotarcie do Twojego domu lub miejsca wypadku. Od Twojego opanowania i przygotowania zależy, jak szybko udzielona zostanie fachowa pomoc.
Spis treści:
- Kiedy wezwać pogotowie?
- Jak wezwać ambulans?
- O co może zapytać dyspozytor medyczny?
- Co należy przygotować przed przyjazdem karetki?
Kiedy wezwać pogotowie?
W sytuacjach nagłych, gdy zdrowie lub życie osoby jest zagrożone, wezwanie pogotowia ratunkowego staje się niezwykle ważne. Zespół ratownictwa medycznego wzywaj wyłącznie w sytuacji:
- bezpośredniego zagrożenia życia,
- sytuacji nagłej, której skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.
Przykładowe sytuacje, które wymagają wezwania zespołu ratownictwa medycznego to: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, ciężkie urazy, bardzo wysoka gorączka, zatrzymanie akcji serca, ostry ból w klatce piersiowej, ostry ból brzucha, nasilona duszność, masywny krwotok, rozległe oparzenia, wychłodzenie, porażenie prądem, zadławienie się.
Sprawdź, jak wykonać RKO u dzieci krok po kroku: Kliknij tutaj
Jak wezwać ambulans?
Pamiętaj, że każda sekunda może mieć znaczenie, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo działać i skutecznie przekazać informacje dyspozytorowi. Jeśli stan poszkodowanego jest poważny lub zagrożony, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy:
- 999– to numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Połączenie odbiera bezpośrednio dyspozytor medyczny.
- 112– to jednolity numer alarmowy, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej.
Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, ale także mienia. Operator numeru 112 po rozmowie z Tobą powiadomi odpowiednie służby: pogotowie, straż pożarną, policję, służby ratownictwa wodnego itp. Może także połączyć Cię bezpośrednio z właściwą służbą np. z dyspozytorem medycznym.
Połączenia na numery alarmowe są bezpłatne. Nie zapłacisz za tę rozmowę bez względu na długość jej trwania.
O co może zapytać dyspozytor medyczny?
Jeżeli udzielasz pierwszej pomocy poszkodowanemu, a konieczne jest wezwanie profesjonalnej pomocy, poproś o pomoc kogoś z otoczenia. Jeżeli jesteś sam, użyj zestawu głośnomówiącego. Dyspozytor medyczny przeprowadzi z Tobą wywiad. Zapyta Cię:
- Gdzie to się stało? Podaj dokładny adres: nazwę miejscowości, ulicę, numer domu, gminę, powiat, a także województwo. Pomocne jest także podanie miejsc charakterystycznych typu kapliczki, szkoła. Tę informację najlepiej jest podać na samym początku. W razie, gdyby połączenie się urwało, dyspozytor będzie wiedział, gdzie wysłać pomoc.
- Co się stało?
- Ile osób jest poszkodowanych?
- Jaki jest stan osoby poszkodowanej? Czy jest przytomna? Czy oddycha?
- Jak się nazywa osoba poszkodowana? Ile ma lat?
- Jak Ty się nazywasz?
- Czy ktoś będzie czekał na karetkę?
Wzywając karetkę pogotowia zachowaj spokój, odpowiadaj na pytania i nie poganiaj dyspozytora. Nie rozłączaj się, dopóki dyspozytor sam nie zakończy rozmowy! Może on pokierować Twoimi działaniami ratowniczymi do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Stosuj się do jego poleceń. Czekając na karetkę, staraj się nie dzwonić z telefonu, z którego było zgłoszenie. Dyspozytor lub zespół karetki może próbować skontaktować się z Tobą, by uzyskać dodatkowe informacje np. dotyczące dojazdu na miejsce zdarzenia. Dyspozytor medyczny, po ocenie sytuacji, może odmówić wysłania karetki, podając przyczynę odmowy oraz sposób dalszego postępowania.
W krótkim filmie wyjaśnię Ci, jak postępować, a czego unikać przy wzywaniu pomocy medycznej:
Co należy przygotować przed przyjazdem karetki?
W oczekiwaniu na pomoc, upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne dla Ciebie, poszkodowanego i innych osób. Jeżeli zgłoszenie dotyczy bliskiej Ci osoby i wzywasz pogotowie do swojego domu, przygotuj:
- dokumenty osobiste poszkodowanego,
- dokumentację medyczną,
- listę przyjmowanych leków,
- wypis ze szpitala,
- książeczkę zdrowia dziecka.
Pamiętaj !!!
Zamknij zwierzęta domowe, jak pies czy kot, by zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracy ratowników. Poproś kogoś z domowników lub sąsiadów, żeby wyszedł przed dom, blok i pokierował ratowników. Istotne jest to, aby dom albo mieszkanie były odpowiednio oznakowane (nr domu/nr mieszkania na elewacji lub drzwiach) i oświetlone. Sprawdź, czy karetka będzie mogła dojechać do Twojego domu, osiedla. Naucz swoje dziecko, jak wezwać pomoc. Nawet kilkulatek jest w stanie zapamiętać numer 112. Przećwicz z dzieckiem scenkę, podczas której musi zadzwonić na pogotowie.
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie musiał wzywać pomoc medyczną. Warto wiedzieć, jak skutecznie działać w chwilach, gdy każda sekunda ma znaczenie. Szybkie i właściwe wezwanie pogotowia ratunkowego może pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.
Obawiasz się, że w Twoim otoczeniu znajdzie się ktoś potrzebujący pomocy medycznej? Nie jesteś pewny, jak zatamować krwotok, jak postępować przy zawale albo zadławieniu? Nie wiesz, jak dokładnie wygląda resuscytacja? Nauczymy Cię tego! Już dzisiaj zapisz się na nasz kurs pierwszej pomocy online: https://www.uratuj.com/ Jedyny tak profesjonalny kurs pierwszej pomocy online. Wieloletnie doświadczenie w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia chcemy wykorzystać, byś i Ty mógł stać się bohaterem! Wiedza i umiejętności ratują życie.