Zadławienie u dziecka i niemowlaka pierwsza pomoc
Zadławienie u dziecka jest jednym z najgorszych stanów zagrożenia życia. Może przytrafić się każdemu dziecku niezależnie od wieku. W tym artykule zajmiemy się zarówno zadławieniem, u niemowlaka i starszego dziecka (powyżej pierwszego roku życia). Przeczytaj uważnie ten wpis, może kiedyś i Ty będziesz musiał pomóc dziecku w sytuacji zadławienia.
- Czym różni się zadławienie od zachłyśnięcia u dzieci?
- Instrukcja postępowania u zadławionego dziecka i niemowlaka
- Zadławienie u niemowlaka pierwsza pomoc
- Zadławienie u niemowlaka pierwsza pomoc film
- Zadławienie u dziecka pierwsza pomoc
- Zadławienie u dziecka pierwsza pomoc film
Czym różni się zadławienie od zachłyśnięcia u dzieci?
Zachłyśnięcie jest to częściowa niedrożność dróg oddechowych. Oznacza to, że mała drobinka pokarmu wpadła do tchawicy. Dopóki dziecko kaszle efektywnie czyli:
- w pełni reaguje,
- głośno kaszle,
- nabiera powietrza przed kaszlem,
- płacze, gaworzy
- mówi pojedyncze słowa
nie są potrzebne żadne rękoczyny. Zachęcaj dziecko do kaszlu i kontynuuj monitorowanie jego stanu.
Zadławienie występuje, kiedy dziecko nie jest w stanie kaszleć. Występuje kaszel nieefektywny czyli:
- obniżający się stan przytomności,
- cichy kaszel, pisk,
- brak możliwości oddychania lub mówienia,
- zaczerwieniona twarz,
- ślinienie się,
- sinica,
Poproś szybko kogoś o pomoc aby drugi świadek zdarzenia powinien wezwać pogotowie ratunkowe. Pojedynczy, wykwalifikowany ratownik powinien najpierw wykonać rękoczyny ratunkowe, a następnie wezwać pomoc. Starajmy się też jak najszybciej wykorzystać zestawy głośnomówiące w celu wezwania pogotowia ratunkowego.
Instrukcja postępowania u zadławionego dziecka i niemowlaka
(źródło: prc.krakow.pl)
Zadławienie u niemowlaka pierwsza pomoc
Kiedy niemowlę nadal jest przytomne i kaszle nieefektywnie, ułóż je głową w dół na własnym przedramieniu, następnie wykonaj do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeżeli uderzenia w okolicę międzyłopatkową nie usuną przedmiotu z tchawicy, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej. Jeżeli nie doszło do usunięcia ciała obcego, a niemowlę nadal jest przytomne, kontynuuj sekwencję uderzeń w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia klatki piersiowej naprzemiennie. Nie zostawiaj dziecka.
Kontynuuj powyższe czynności w sekwencji: 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, 5 uciśnięć klatki piersiowej aż do momentu wydalenia ciała obcego. Jeśli jest ono widoczne, usuń je małym palcem.
Jeżeli udało się usunąć ciało obce, oceń stan dziecka. Możliwe jest, że część ciała obcego pozostanie w drogach oddechowych i spowoduje powikłania. Jeżeli istnieją co do tego jakiekolwiek wątpliwości albo u dziecka wykonywano uciśnięcia, konieczna jest pilna kontrola lekarska.
W gorszej sytuacji, kiedy niemowlę straci przytomność i przestanie całkowicie reagować i oddychać. Udrożnij drogi oddechowe, (odchylając główkę do tyłu) wykonaj 5 oddechów ratowniczych, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.
Zadławienie u niemowlaka pierwsza pomoc film:
Zadławienie u dziecka pierwsza pomoc
Sytuacja zadławienia może dotknąć także starszego dziecka, czyli osoby powyżej pierwszego roku życia, aż do momentu pokwitania (około 8-10 lat). Dzieci szczególnie te młodsze chętnie chwytają i próbują smakować różne przedmioty np. klocki, biżuterię, ale także orzechy, twarde cukierki czy winogrono. Każdy z tych przedmiotów może być przyczyną zadławienia.
Jeżeli widzimy, że dziecko nagle chwyta się za szuję, zaczyna robić się czerwona na twarzy, ślini się, nie może kaszleć, mówić i oddychać to znak, że jest zadławione.
Podbiegnij do dziecka, przełóż dziecko przez kolano i wykonaj do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Staraj się uderzać mocno w kierunku głowy, możesz z dłoni zrobić tzw. łódeczkę. Jeśli uderzenia w plecy nie pomogą, wykonaj do pięciu ucisków nadbrzusza. W tym celu przyciągnij dziecko do siebie, przyłóż swoją dłoń zaciśniętą w pięść nad pępkiem dziecka i wykonaj do pięciu energicznych ucisków nadbrzusza. Ciśnienie, jakie wywierasz na przeponę, powinno spowodować wyrzucenie ciała obcego z tchawicy. Wykonuj te manewry naprzemiennie, aż ciało obce wypadnie z tchawicy.
Zawsze po epizodzie zadławienia, kiedy uda nam się udrożnić drogi oddechowe u dziecka powinniśmy skonsultować się z lekarzem, drogi oddechowe dziecka mogły zostać podrażnione lub niewielka cześć ciała obcego może nadal znajdować się w płucach, powodując stan zapalny.
Zadławienie u dziecka pierwsza pomoc film:
Na moich szkolenia dowiesz się jak działać w sytuacja zadławienia u dziecka, nie tylko teoretycznie ale przede wszystkim praktycznie. Zapraszam do kontaktu.
3 komentarze