Zatrucie grzybami pierwsza pomoc
Gdy przychodzi jesień wchodząc na portale społecznościowe można zobaczyć wysyp zdjęć pokazujących udane grzybobranie. Wiele osób zbiera grzyby nie mając pojęcia czy są one jadalne czy też nie. Mało kto również sięgnie do tego wpisu bo temat „zatrucie grzybami pierwsza pomoc” nie będzie nigdy super poczytnym tematem. A szkoda bo ta wiedza kiedyś może uratować tobie życie.
Ostatnio wchodząc na Facebooka wyświetliły mi się zdjęcia kuzynki, która naprawdę miała co pokazać. Dwa wielkie kosze i 3 reklamówki pełne po brzegi! Moją uwagę zwrócił jeden z grzybów wyglądający na pierwszy rzut oka na kanię, jednak po przybliżeniu obrazu okazało się, że grzyb uznany przez zbieraczy na kanię wcale kanią nie jest! Od razu napisałam do niej i spytałam czy zdążyli już zjeść takie grzyby – na całe szczęście nie, bo jak się okazało nie wiedzieliby nawet jak sobie pomóc w tym przypadku. Masz Ci los, idą do lasu, zbierają grzyby nie wiedząc nawet czy są jadalne, a do tego nie wiedzą jak w razie czego pomóc sobie, a przecież tak ważne jest, by wiedzieć jak poradzić sobie z zatruciem grzybami..
Myślę, że ten czas jest najlepszym czasem na to, by powiedzieć kilka słów o tym jak się zachować przy zatruciu grzybami.
ZATRUCIE GRZYBAMI PIERWSZA POMOC – OBJAWY ZATRUCIA
Jedziemy do lasu i zbieramy cud natury jakim są grzyby. Oczywiście jesteśmy święcie przekonani, że zbieramy grzyby jadalne.
Wracamy do domu i od razu pyk na patelnię – pyszna jajecznica z grzybami, mm, kto nie lubi takiej?! No na pewno jada taką każdy napalony zbieracz. Okazuje się jednak, że gdzieś, jakimś cudem do tych pysznych grzybów zaplątało się kilka takich, co jadać nam nie wolno, ale przecież nie wiemy o tym. Jajecznica gotowa, zjedzona ze smakiem, ale co to? Nagle okazuje się, że zaczynamy źle się czuć. Czy to objawy zatrucia, a może przeziębienie..? Jak udzielić pierwszej pomocy? Jak zachować się w wypadku zatrucia?
ZATRUCIE GRZYBAMI PIERWSZA POMOC – OBJAWY ZATRUCIA
ZATRUCIE GRZYBAMI PIERWSZE OBJAWY:
– ból brzucha
– nudności
– złe samopoczucie
– ból głowy
– nadpotliwość
– nagłe pogorszenie wzroku
– zawroty głowy
ZATRUCIE GRZYBAMI GŁÓWNE OBJAWY:
– wymioty
– biegunka
– ostry ból brzucha
ZATRUCIE GRZYBAMI INNE OBJAWY:
– uderzenia gorąca
– zimne poty
– spadek ciśnienia
– „dziwne” zaburzenia widzenia
– zapaść
– utrata przytomności
Objawy zatrucia grzybami nie muszą wystąpić od razu, czasem mija i kilkanaście godzin od ich zjedzenia, dlatego bardzo często objawów zatrucia nie wiążemy z ich zjedzeniem. A więc co za tym stoi bardzo często za późno udajemy się po pomoc, a w przypadku zatrucia grzybami wiedza na temat pierwszej pomocy jest niezbędna!
Znamy już objawy zatrucia grzybami, czas więc teraz dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy osobie zatrutej (w tym również sobie).
ZATRUCIE GRZYBAMI PIERWSZA POMOC – W DOMU
ZATRUCIE GRZYBAMI PIERWSZA POMOC:
– piorunem wywołujemy wymioty (np pijąc wodę z solą)
– jeżeli wymioty zdążyły wystąpić nie próbujemy ich powstrzymać!
– dzwonimy po karetkę lub udajemy się na sor
– jeżeli zostało cokolwiek z przygotowania grzybów lub potrawy pakujemy do woreczka lub pudełka na żywność je i bierzemy ze sobą do analizy, w ten sposób najszybciej lekarz dowie się jakie grzyby zostały zjedzone i będzie umiał dokładnie pomóc.
ZAPAMIĘTAJ!
Z zatruciem grzybami nie ma żartów! Sam też nie poradzisz z nim sobie, najważniejszy jest jak najszybszy kontakt z lekarzem!
ZATRUCIE GRZYBAMI PIERWSZA POMOC – W SZPITALU
Jesteśmy już na sorze, co czeka nas dalej?
ZATRUCIE GRZYBAMI PIERWSZA POMOC :
– próbka, która została wzięta z domu zostaje poddana analizie, lekarz może zlecić również pobranie kału i wymiocin do analizy oraz badania podstawowe
– płukanie żołądka nadal będzie najważniejszą częścią pierwszej pomocy po zatruciu grzybami
przerwanie krążenia wątrobowo-jelitowego toksyn
Jak strasznie to brzmi, jednak to nic strasznego – po wymiotach podaje się węgiel aktywowany zmieszany z wodą do wypicia. Taka zawiesina jest odsysana (lub po prostu wywołane wymioty ją usuwają) przed kolejnym podaniem.
– aby zmniejszyć ryzyko dalszego gromadzenia się toksyn w wątrobie przez pierwsze 3 dni podaje się pacjentowi penicylinę krystaliczną
Jest to podanie w postaci dożylnej czyli przez wenflon prosto do żyły. Bardzo ważne jest zmniejszenie ilości toksyn grzybowych w wątrobie, wtedy z każdym razem zmniejszamy ryzyko uszkodzenia jej. Nawodnienie poprzez podawanie dożylne elektrolitów również jest kluczowym elementem odtruwanie. Wymioty z biegunką odwadniają nasz organizm. Pomyśl jak się czujesz po jednym dniu jelitówki, gdzie wymioty i biegunka z godziny na godzinę ustępują.. A teraz pomyśl ile Twoje ciało musi się namęczyć przy zatruciu toksynami zawartymi w grzybach..
– równocześnie pacjent jest nawadniany królówkami, uzupełniane są elektrolity
– jeżeli nie ma wiedzy w temacie spożytych grzybów bardzo ważne jest monitorowanie wątroby, czasami bowiem dochodzi do całkowitej jej niewydolności, a wtedy jedynym ratunkiem będzie przeszczep jej
Najważniejsze jest by jakiekolwiek najprostsze objawy zgłosić lekarzowi i powiedzieć o zjedzeniu grzybów! Ludzie nie umierają od zjedzenia trującego grzyba, a od za późno udzielonej lub wcale nie udzielonej pomocy.