Zatrucie lekami lub roślinami u dziecka pierwsza pomoc
Zdajesz sobie sprawę, że leki należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Mimo to trzeba się naprawdę pilnować, żeby przez nieuwagę nie zostawić medykamentów w zasięgu ręki malucha. Czy masz świadomość, że niektóre rośliny ozdobne, które zdobią Twój dom, mogą zaszkodzić Twojemu dziecku? W tym krótkim artykule wyjaśnię Ci, jak pomóc swojemu podopiecznemu, gdy doszło do zatrucie lekami lub roślinami.
Spis treści:
- Zatrucia lakami lub roślinami – przyczyny
- Zatrucie lekami albo roślinami trującymi – pierwsza pomoc
- Zatrucia – zapobieganie
- Zatrucie a kurs pierwszej pomocy
Zatrucia lekami lub roślinami – przyczyny
Staramy się pilnować nasze dzieci i mieć je zawsze na oku. Zatrucia zdarzają się jednak dosyć często i dotyczą także naszych pociech. Mogą one wystąpić z różnych powodów, takich jak np. przedawkowanie leków, przypadkowe ich połknięcie, spożycie rośliny trującej albo skażonego pokarmu. Jeśli mamy pod opieką małe dzieci albo zwierzęta, musimy zachować szczególną ostrożność w przypadku roślin doniczkowych. Zieleń uspokaja, wycisza, niektóre gatunki roślin oczyszczają i nawilżają powietrze. Są jednak i takie, które mimo swojego pięknego wyglądu, mogą być trujące. Dorośli raczej nie zjedzą liści czy kwiatów, ale dzieci i zwierzęta nie zdają sobie sprawy z przykrych konsekwencji nie tylko połknięcia fragmentu takiej rośliny, lecz także zwykłego dotknięcia liścia czy łodygi. Trujące rośliny to m.in. difenbachia, dracena, monstera, skrzydłokwiat, gwiazda betlejemska. Z kolei leki powinniśmy trzymać w apteczce domowej, najlepiej w szafce na wysokości uniemożliwiającej dzieciom dostęp do nich. Schemat postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy po zatruciu chemią domową poznasz w oddzielnym artykule.
Zatrucie lekami lub roślinami trującymi – pierwsza pomoc
Objawy zatrucia roślinami mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zawroty głowy, a także w niektórych przypadkach problemy z oddychaniem czy zaburzenia rytmu serca. Niestety zdarza się, że stanowią zagrożenie życia i zdrowia. Teraz wyjaśnię Ci, co powinieneś zrobić, gdy zorientujesz się, że dziecko połknęło substancję szkodliwą. Przede wszystkim nie panikuj. Jest to sytuacja stresowa, ale wyposażony w wiedzę – będziesz wiedział, co robić. Jeżeli nie minęło 20 minut od spożycia przez dziecko substancji trującej (leków, rośliny), spróbuj wywołać wymioty. Prowokuj je wyłącznie u przytomnych i współpracujących dzieci. Jak to zrobić?
- Podaj dziecku szklankę ciepłej wody do wypicia.
- Podrażnij tylną ścianę gardła palcem.
Jeżeli dziecko jest przytomne, ale nie współpracuje, podaj mu węgiel aktywny (węgiel aktywowany). Jest to naturalny środek stosowany do wychwytywania toksyn. Zaabsorbuje on szkodliwe substancje, by organizm ich nie wchłonął.
Zawsze w przypadku spożycia przez dziecko czegoś teoretycznie toksycznego, skonsultuj się z lekarzem lub wezwij zespół ratownictwa medycznego. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko połknęło leki nasercowe lub antydepresyjne. Nie wahaj się, tylko dzwoń wtedy szybko pod numer 112 albo 999. Sprawdź, jak zrobić poprawnie wezwać pomoc. Bardzo pomocna dla lekarzy jest wiedza, czym dziecko się zatruło. Jeśli więc przyczyną jest spożycie leku, przekaż ratownikowi albo weź ze sobą na szpitalny oddział ratunkowy opakowanie po leku.
Dziecko, które straciło przytomność i ma zaburzenia oddychania, połóż w pozycji bocznej ustalonej i kontraoluj jego stan w oczekiwaniu na ambulans. Gdyby przestało oddychać, natychmiast przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jak poprawnie przeprowadzić RKO u dziecka powyżej 1. roku życia, dowiesz się z tego tekstu.
Zatrucia – zapobieganie
Szczególnie ważna jest profilaktyka. Przygotuj swój dom, by był bezpieczny dla małych dzieci. Sprawdź, które rośliny domowe są szkodliwe w przypadku kontaktu z nimi, w tym ich spożycia. Zwłaszcza raczkujące niemowlaki są narażone na zatrucie. Kolorowe kwiaty, duże liście, ciekawe wzory – to wszystko zachęca małe dziecko do zerwania i spróbowania. Jeżeli nie chcesz pozbywać się tych roślin, postaw je na odpowiedniej wysokości. Pilnuj, by leków nie zostawiać w zasięgu ręki dzieci, Apteczka powinna być schowana w miejscu dostępnym wyłącznie dla dorosłych. Zanim podasz dziecku lekarstwo, upewnij się, że się nie pomyliłeś i masz w ręku odpowiedni produkt leczniczy. Zwracaj uwagę na odpowiednie dawkowanie.
Zatrucie a kurs pierwszej pomocy
Każdy z nas powinien wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach zagrażających życiu. Niestety różne wypadki mogą zdarzyć się w życiu i często dotyczą naszych małych podopiecznych. Najgorszy jest brak wiedzy i umiejętności, a tym samym bezradność. Żeby tego uniknąć, już dzisiaj sprawdź nasz kurs pierwszej pomocy dzieciom online. Nie czekaj aż będziesz miał więcej czasu, aż dziecko podrośnie, aż będzie taka potrzeba… Jeśli masz pod opieką dziecko, trudna sytuacja wymagająca od Ciebie natychmiastowej reakcji, pojawi się szybciej niż myślisz. Nie zwlekaj, bo od Twojego zaangażowania zależy życie i zdrowie tego malucha. Nie chciałbyś mieć kiedyś wyrzutów sumienia, że mogłeś się lepiej przygotować do swojej roli, mogłeś zrobić coś lepiej, skuteczniej…