Zatrucie pokarmowe pierwsza pomoc
Zatrucie pokarmowe co to takiego?
Zbliżają się święta, a co za tym idzie coraz częściej każdy z nas będzie uczestniczył w różnych spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Jest to świetna okazja, żeby popisać się swoimi umiejętnościami kulinarnym. Myślę, że każdy z nas zwraca uwagę na to, jakie produkty używa do gotowania, ale zdarzają się niestety przypadki, kiedy dochodzi do zatruć pokarmowych.
Wiele substancji odżywczych stanowi dobra pożywkę dla bakterii (majonez, mleko, śmietana, ryby, mięso mielone) Bakterie produkują substancje, które mogą przetrwać nawet gotowanie czy smażenie. Po spożyciu takiego posiłku dochodzi to zatrucia, pojawiają się nudności i wymioty.
Zatrucie pokarmowe zdarzyło się pewnie każdemu z nas, nie jest zazwyczaj bezpośrednim zagrożeniem życia, ale watro wiedzieć, jak przebiega i co zrobić, kiedy już wystąpi.
- Zatrucie pokarmowe co to takiego?
- Czy zatrucie pokarmowe jest groźne?
- Zatrucie pokarmowe – ile trwa?
- Zatrucie pokarmowe pierwsza pomoc
- Kiedy zgłosić się do lekarza?
- Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?
Czy zatrucie pokarmowe jest groźne?
Nieprzestrzeganie higieny przy przygotowaniu posiłku i używanie nieświeżej żywności, rozmrażanie i ponowne zamrażanie, nie schowanie jedzenia do lodówki, to jedne z najczęstszych przyczyn zatrucia pokarmowego. W takich warunkach namnażają się najróżniejsze bakterie, które są powodem wszystkich dolegliwości. Najczęściej dochodzi do zatrucia Campylobacter, która lubi rozwijać się w surowym mięsie i niepasteryzowanym mleku. Pałeczki Salmonelli tutaj szczególnie surowe mięso i jaja są źródłem bakterii. Bacillus cereus oraz gronkowiec złocisty również powodują zatrucia pokarmowe i podobniej jak poprzednicy najczęściej występują na niepasteryzowanym mleku, surowym mięsie czy innych produktach pochodzenia zwierzęcego.
Do zatruć dochodzi też ze względu na to że nie wszystkie bakterie zmieniają smak i zapach potraw na nieprzyjemny.
Zatrucia pokarmowe zdarzają się bardzo często i zazwyczaj mają łagodny przebieg. Oczywiście zdarzają się groźne przypadki, ale bardzo sporadycznie. Organizm dość szybko i gwałtownie reaguje na toksyny, które dostały się do jego wnętrza i próbuje się ich pozbyć jak najszybciej. Dlatego jeżeli zjesz coś nieświeżego po krótkim czasie zaczynasz czuć nudności i ból brzucha, które kończą się zazwyczaj wymiotami i biegunką. Innymi objawami moją być: gorączka, dreszcze, osłabienie i odwodnienie.
Bardzo niebezpieczne może okazać się zatrucie pokarmowe grzybami. W każdym przypadku podejrzenia zatrucia grzybami należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
U dzieci może dojść także do zatrucia pokarmowego roślinami spotykanymi w lesie lub parku. Do roślin trujących można zaliczyć wilczą jagodę, dziędzierzawę, szalej jadowity. Rośliny te zawierają neurotoksynę (atropinę) objawy zatrucia to:
- zaczerwienienie twarzy;
- Wysuszenie śluzówek;
- przyspieszenie tętna;
- rozszerzenie źrenic;
- zmiany psychiczne- splatanie, niepokój, pobudzenie
Zatrucie pokarmowe – ile trwa?
Organizm bardzo szybko reaguje na toksyny w niektórych przypadkach już po 5 minutach po posiłku. Najczęściej jest to czas od kilku do kilkunastu godzin, czasami kilka dni. Te fakt jest bardzo pomocny w rozpoznaniu zatrucia pokarmowego i łatwo powinieneś skojarzyć go z konkretnym produktem. Objawy najczęściej trwają krótko, bo 1-3 dni. W groźniejszych przypadkach całkowity powrót do zdrowia może potrwać do tygodnia.
Zatrucie pokarmowe pierwsza pomoc
Jeżeli rozpoznasz u siebie lub u kogoś bliskiego zatrucie skup się na kilku rzeczach. Po pierwsze dużo pij! ale małymi łykami. Biegunka i wymioty mogą w krótkim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia, co tylko nasili twoje osłabienie i złe samopoczucie. Jeżeli wiesz konkretnie, czy się zatrułeś, wyrzuć resztę posiłku i nie pozwól, żeby ktoś jeszcze mógł się zatruć.
Jeżeli odczuwasz mdłości i wymiotujesz powstrzymaj się od jedzenia na około trzy godziny, ale po tym czasie spróbuj zjeść coś lekkostrawnego. Organizm potrzebuje energii, którą w dużych ilościach spalił podczas walki z toksynami. Objawy zatrucia zazwyczaj mijają same, bez szczególnych interwencji, dlatego skup się na łagodzeniu dolegliwości.
Zażyj węgiel aktywny (wiąże toksyczne substancje i je wydala)
Jeśli biegunka i wymioty trwają dłużej niż 4-6 godzin zastosuje leki przeciwbiegunkowe. Zadbaj o nawodnienie elektrolitowe (preparaty dostępne w aptece)
jeśli masz gazy, napij się zaparzonego kopru włoskiego, pomasuj brzuch okrężnym ruchem w prawo
Przy uporczywej biegunce zastosuj probiotyki aby wyrównać florę bakterii w jelitach.
Stosuj lekkostrawną dietę – ugotowany ryż lub kleik, ugotowana marchewka czy ziemniaki, ugotowane mięso z kurczaka oraz suche pieczywo, sucharki lub biszkopty. Ponieważ zazwyczaj organizm traci przy zatruciu potas, sód oraz glukozę, możesz dodać trochę soli, łyżeczkę miodu. Dobrym źródłem potasu są ziemniaki.
Pamiętaj jeśli członek z twojej rodziny straci przytomność koniecznie sprawdź oddech. W przypadku braku oddechu rozpocznij BLS
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Nie wszystkie przypadki zatrucia są na tyle poważne, żeby zgłaszać się do lekarza. Jednak bezwzględnie należy to zrobić, jeżeli zatrułeś się jadem kiełbasianym. Do objawów należą zaburzenia widzenia, opadanie powiek, ślinotok i trudności w przełykaniu. Zgłoś się do lekarza, jeżeli przez dłuższy czas twoje serce uderza szybciej niż 90 razy na minutę.
Poproś o poradę, jeżeli temperatura twojego ciała, jest niższa niż 35°C lub wyższa niż 38°C. Koniecznie poproś o pomoc specjalisty, jeżeli zauważysz jakiekolwiek zaburzenia świadomości – omamy, nadmierna senność, dezorientacja lub doprowadzisz do znacznego odwodnienia. Odwodnienie możesz rozpoznać, kiedy, będziesz oddawał niewielką ilość moczu w porównaniu, że wcześniejszym czasem i po suchości błon śluzowych, czyli spojówek i języka.
Bezwzględnie zgłoś się do lekarza, jeżeli zatruciu uległa twoja ciężarna żona lub dziecko w wieku niemowlęcym. W takim przypadku istnieje większa szansa na poważniejsze skutki.
Jak najszybciej zgłoś się do lekarza jeśli podejrzewasz zatrucie grzybami !!!
Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?
Najprostszym i najlepszym sposobem jest dbanie o zasady higieny przy przygotowywaniu posiłków i przy przechowywaniu żywności. Zimne produkty wkładaj do lodówki lub zamrażarki od razu, kiedy wrócisz po zakupach do domu. Mięso surowe oddzielaj w zamkniętych pojemnikach od gotowanego czy pieczonego. Owoce i warzywa myj pod bieżącą wodą, zanim zaczniesz jeść. Nie zostawiaj jedzenia poza lodówką na więcej niż kilka godzin, tym bardziej w upalne dni.
stosuj oddzielne deski do przygotowywania warzyw, mięs i ryb
dbaj o czystość lodówki, regularnie ją myjąc. Nie należy też jej przepełniać, by powietrze, które w niej krąży, mogło utrzymać stałą temperaturę
sprawdzaj termin przydatności do spożycia wszystkich produktów
Może się zdarzyć, że kupisz mięso skażone bakteriami, wcale o tym, nie wiedząc. Mam dobrą wiadomość, bakterie giną w wysokich temperaturach, więc po dokładnym ugotowaniu lub upieczeniu nie powinno dojść do żadnego zatrucia pokarmowego. Z tego względu nie zaleca się jedzenia surowego mięsa.